Rekreační rybníky a přehrady na Vysočině mají čistou vodu. U šesti ze 17 vodních ploch, které pravidelně kontrolují hygienici, bylo sice zaznamenáno mírně zvýšené množství chlorofylu, voda je v nich ale i tak nezávadná. Výrazné zlepšení nastalo u vodní nádrže Sedlice na Pelhřimovsku, která byla ještě před dvěma týdny nevhodná ke koupání. Podle poslední prověrky se Sedlice rychle vyčistila. Teď má vodu čistou, průhlednou do více než třímetrové hloubky.

Podle údajů, které zveřejnila krajská hygienická stanice v Jihlavě, je voda v rybnících už také víc prohřátá. Její teplota se pohybuje od 22 do 24 stupňů Celsia; koncem června hygienici někde naměřili jen 17 stupňů.

Čistou vodu mají všechny sledované rybníky na Jihlavsku Černý, Velký Pařezitý a Malý Pařezitý.

Černý rybník se nachází uprostřed lesů mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem. Občasné zhoršení průhlednosti je pravděpodobně způsobeno zalesněným povodím. Stejný problém má i Malý Pařezitý rybník nedaleko Telče. Velký Pařezitý rybník u Řásné je součástí chráněné krajinné oblasti s povolenou výjimkou pro koupání. Z důvodů rašelinového podloží je barva vody trvale zahnědlá. „Všechny tři námi sledované rybníky jsou v naprostém pořádku," uvedl Milan Brychta, vedoucí odboru obecné a komunální hygieny.

Situace se mění

Stejně dobré hodnocení dostaly rekreační nádrže na Pelhřimovsku. V okrese hygienici kromě nádrže Sedlice kontrolovali zatopený lom u Horní Cerekve a přehradu Trnávka.

„Nejproměnlivější z těchto tří je jednoznačně Sedlice. Teď je voda je čistá, ale Sedlice je proměnlivá, je to jeden týden tak, a druhý jinak," vysvětluje Věra Tesařová z Krajské hygienické stanice (KHS) a dodává, že aktuální informace mohou zájemci o koupání najít vždy na webu KHS.

Problematické mohou být vodní plochy, které nejsou oficiálně zapsané jako koupaliště, ty nikdo nekontroluje. Pro návštěvníky to znamená jediné: do vody vstupují na vlastní nebezpečí. Je tomu tak například v polenském Peklu, kde hygienická stanice v minulosti koupání zakázala. Z tohoto rybníka už vzorky neodebírá.

Okolo Třebíče je hned několik rybníků, ve kterých se dá koupat, nicméně nejsou kontrolovány KHS. Přímo ve městě je to třeba Kuchyňka, ta je ale každoročně poměrně brzy zelená. Pár kilometrů za městem na dukovanské silnici leží Markovka, i tady se zdejší břehy v teplých dnech hemží lidmi. Prozatím nejčistší voda je ve vodní nádrži Lubí na severu od města.

Davy lidí míří v létě k dalešické přehradě. Na a okolo ní se dá provozovat celá řada aktivit. Jezdí tu výletní loď Horácko, autocamp Wilsonka nabízí kvalitní pláže a zázemní pro vodní sporty, lesy nad přehradou jsou vhodné pro pěší i cyklisty.

Vody hned dvou rybníků s názvem Hrachovec si početná kolonie chatařů užívá u Jackova nedaleko Moravských Budějovic. „V okolí rybníků je asi dvě stě chat, takže se rekreantů chodí koupat poměrně dost. Ke koupání se spíše využívá spodní rybník, Nový Hrachovec. Ten horní je hlubší a je v něm studenější voda," podotkl Jan Šťastný, předseda Osadního výboru Jackov.

Voda se může začít kazit

V okrese Žďár nad Sázavou mají nejlepší vodu pro koupání rybníky Sykovec a Velké Dářko a přírodní biotop v Šiklově mlýně. Mírně nižší kvalitu mají rybníky Domanínský, Medlov a Pilská nádrž u Žďáru nad Sázavou.

„Na Žďársku jsou prakticky všechny rybníky chovné, žádný není vyhrazen pouze k rekreaci, takže je spíš jen otázkou času, než se voda v nich začne s prázdninovým teplem kazit," vysvětluje propagátor žďárské turistiky Jiří Malý.

Stabilně nezávadnou vodu mohou poskytnout na Žďársku pouze dva letní bazény ve Velkém Meziříčí a v Bystřici nad Pernštejnem. Tam vodu přihřívají prostřednictvím zbytkového tepla z biomasové kotelny.

Chlorofyl trochu kazí vodu i v rybnících Kachlička, Ředkovec a Řeka na Havlíčkobrodsku. Rekreanti se však i v těchto nádržích mohou koupat bez obav o zdraví.

Rybník Kachlička by se však v budoucnu mohl potýkat s problémy způsobenými výskytem sinic, které se v předešlých letech několikrát staly příčinou pro omezení koupání a jež se v rybníce začínají objevovat i letos.