Vrcholem dne bylo Brompton Mistrovství ČR a SR. Jak název napovídá, všichni jeli na skládacím kole stejné značky. Řada závodníků jela vyloženě výletním tempem, další měli dokonce i dobové oblečení, vezli děti nebo se snažili zaujmout jinak. Na čele se přitom ale bojovalo o každou vteřinu.

Jediný pád, ke kterému došlo, vypadal hrůzostrašně. „Dojížděl jsem vedoucí šestici, hlídal si zadní kolo jezdce přede mnou, abych mu do něj nevjel, a nevšiml jsem si koše u trati. Zavadil jsem o něj řídítky,“ popsal Martin Vondráček z Teplic a pokračoval: „Asi bych na bedně nestál, špička tady byla narvaná, ale než jsem nasadil řetěz, tak to bylo ztracené.“

Jednorožné rožnění v Třešti.
VIDEO: Dobrůtky z grilu a hromada zábavy. Podívejte se na třešťské rožnění

Brompton Mistrovstí ČR a SR jezdí pravidelně, na jihlavské trati uvítal absenci dlažebních kostek, ale trasa byla zase poměrně úzká a s jednou ostrou zatáčkou. „Úplně ideální trať to není, ale špatně se nejelo,“ zhodnotil okruh v Českém mlýně.

Během dne si zazávodily i děti, na akci se zastavila i řada cyklistů, kteří projížděli okolo. „Je to tu fajn, jeli jsme se projet, ale na chvilku se tu zdržíme, ono nám nic neuteče,“ usmála se Romana Vomelová, která se zastavila s celou rodinou. Dobré náladě jen pomohly další aktivity jako složení kola Brompton na čas nebo hra póla na kolech. To byla velká legrace. Děti si mohly zkusit třeba i střelbu z luku nebo biatlonovou střelnici a na závěr nechyběla ani tombola.

Pouta, zatýkání - Ilustrační foto
Cizinci napadli muže v Jihlavě. Hlavní roli hrál alkohol

Festival navštívil i někdejší jihlavský primátor Jaroslav Vymazal, jehož kladný vztah s cyklistice je všeobecně známý. „Vyšlo počasí, lidé jsou spokojení a pořadatelé jsou nadšení. Možná se Jihlava na pár let stane domovem Bromptonů,“ usmál se. „Jak vidíte, ten Brompton, to je komunita, já na něm jezdil v Praze a je to hezké, majitelé se na ulici zdraví,“ pochvaloval si.