„V posledních dvou týdnech extrémně vzrostl počet nemocných s respiračními infekcemi, především chřipka, covid či jiné viry. Jedná se o desítky nemocných každý týden,“ varoval před pár dny jednatel ordinace Tomáš Fürst. Požádal proto o používání respirátorů všechny pacienty, kteří přichází k lékaři s kašlem, rýmou nebo teplotou.

Černý kašel lze diagnostikovat jen laboratorním vyšetřením.
Černý kašel na Vysočině: nemoc se šíří v rodinách, ohroženi jsou kojenci

Nejde o nařízení, jedná se o ohleduplnost k ostatním pacientům i k personálu. „I přesto, že naše sestřičky všem pacientům při objednání o respirátoru říkají, tak tento týden dorazila většina nemocných bez jakékoliv ochrany dýchacích cest,“ pokrčil rameny Tomáš Fürst. Ochranu dýchacích cest považuje za nutnou i při minimálních příznacích.

Dle hygieniků bylo na konci listopadu na Jihlavsku 1786 nemocných na sto tisíc obyvatel. Respirační onemocnění se přitom šíří ve všech věkových skupinách, nejvíce nemocných je ale mezi dětmi do pěti let. Nutné je dodržovat hygienická pravidla.

Loucká ordinace dále připomíná, že bohužel začíná na obrátkách nabírat i covid a především starší a chronicky nemocní pacienti se občas potýkají s těžšími průběhy. Pomoci mohou antivirotika v tabletách, která rizikovým skupinám pacientů hradí pojišťovna. Nutné ale je zahájit léčbu včas, při mírných příznacích. „Bohužel dost často nám tito pacienti o sobě nedají vůbec vědět a ozvou se až po několika dnech, kdy se jejich stav zhoršuje. Pak už je na podání těchto antivirotik pozdě,“ uzavřel Tomáš Fürst s tím, že ideální je zavolat hned po pozitivním testu na covid.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jihlavou jezdí vánoční trolejbus. Podívejte se, jak vypadá

Zdroj: Deník/Martin Singr