Náročné akci vévodil ruský dvourotorový vrtulník se švýcarskou posádkou. Ta na Javořici přilétla z Rakouska. Akce za desítky milionů korun začala odpoledne po patnácté hodině, kdy vrtulník vzlétl pro snesení původního analogového vysílače. Ten technici nechali ze stožáru snést po třech dílech. Poté prošel vrchol dvacetiletého stožáru úpravou.
„Přestávka mezi sejmutím staré antény a usazením nové antény byla důležitá k tomu, aby se přesně vyrovnal vrchol stožáru. Také se kontrolovalo nasměrování antény, aby vyzařovala ve správných směrech,“ vysvětlil Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých radiokomunikací (ČRA), který na celou akci dohlížel.
Poté na řadu přišly čtyři díly nového vysílače. Ale ani dopravit na vrchol stožáru dvě přibližně jeden a půl tuny vážící a devět metrů dlouhé části vysílače nebyl pro techniky problém, zhruba o půl osmé večer byla celá akce dokončena.
Na konci června
Původní analogový vysílač z Javořice v nejbližších dnech sveze kamion k ekologické likvidaci. Na konci června by měl být nový vysílač v provozu. Po jeho spuštění naladí obyvatelé Vysočiny kromě dosavadního analogového televizního signálu programy České televize i digitálně, od jara příštího roku se pak ze 166 metrů vysokého vysílače začnou šířit v digitální kvalitě i soukromé stanice.
Současný vysílač kromě ČRA využívá asi dalších osm společností. V budově pod ním je operační středisko.
Rozhovor s pilotem vrtulníku si můžete přečist ZDE.
15:30 -na zemi je poslední část starého analogového vysílače
16:20 -technici začínají pomocí vrtulníku vyzvedávat díly nového digitálního vysílače, jako první umístili prstenec, ocelový přechodový díl
17:00 -i druhý díl, vážící přibližně 1,5 tuny byl usazen na vrchol stožáru, vrtulník je zpět na zemi.
17:45 -vrtulník vyzvedává další devítimetrovou část digitální antény.
18.00 -devět metrů dlouhá část vysílače byla usazená na vrchol antény.
19:30 -výměna vysílače byla úspěšně dokončena