Na svém kontě má půlmetrové miniatury Dominika Haška a Davida Výborného a před více než týdnem předal v Praze sochu v životní velikosti Jaromíru Jágrovi. V současnosti dodělává životní podobiznu Ivana Hlinky a v duchu už pošilhává po tom, že pro změnu začne vyřezávat fotbalisty.

„Jsem samouk, vyřezávám pro radost už dvacet let. První věc, kterou jsem udělal, byla puška, kterou mám tady v pokoji na zdi," ukázal na jednu ze zdí ve svém domě Hlaváček. Vedle zmiňované pušky visí na stěně další vlastní díla v podobě velkých nástěnných hodin a několika dřevěných zbraní. O kousek dál v chodbě se vyjímá velký nástěnný obraz se slony pro štěstí. „Začínal jsem jenom se sekerou a nožem a prakticky dodnes všechno dělám ručně, jen s pomocí dlát, pilek a podobných nástrojů," podotkl náruživý řezbář.

Za odměnu party u Haška

S vyřezáváním hokejistů začal Hlaváček kvůli kamarádovi, který byl fanouškem Dominika Haška. Jednu půlmetrovou miniaturu si tedy kamarád vzal a druhá zůstala Hlaváčkovi doma. Po úspěchu na olympiádě v Naganu se rozhodl, že Haškovi sochu věnuje. „Napsal jsem mu, dlouho se nic nedělo, až jednou přiběhla dcera, že mi volá Hašek. Myslel jsem si, že můj spoluhráč z hokeje, který se jmenoval stejně, ale on to byl opravdu Dominik," vzpomněl na svůj první kontakt s hokejovou legendou řezbář.

S Haškem si padli do noty, takže když si o několik let později domů do Pardubic brankař přivezl Stanleyův pohár, slavil Hlaváček s ním.

„Byla to soukromá party pro zvané se Stanley Cupem u bazénu. Pro mě to je zážitek, pro který stálo za to, trávit čas v dílně nad jeho sochou," zavzpomínal řezbář.

Podobně silný zážitek si přivezl nedávno z Prahy, kde socha Jágra v životní velikosti zdobí hokejovou hospodu Hockeyka v centru. Na setkání s Jágrem přitom čekal více než rok. „Měli jsme domluvený termín už před rokem, ale zrovna v té době spadlo letadlo s hokejisty z Jaroslavle, takže z toho sešlo. Letos naopak setkání pomohla výluka v NHL," vysvětlil Hlaváček složitost, s jakou se k Jágrovi dostával.

Jágr se přišel na sochu podívat

Minulou středu, když hrálo Kladno s brněnskou Kometou v O2 aréně, to konečně vyšlo. „Do poslední chvíle jsme si ale nebyli jistí, zda za námi do Hockeyky, kde socha nyní stojí, přijde. Nakonec s námi byl asi hodinu," podělil se o zážitek batelovský řezbář.

Socha Jágra je kompletně z lipového dřeva a váží 110 kilogramů. Práce na ní trvala tisíc hodin. „Jak Jágr, tak Hašek jsou obyčejní kluci, kteří si na nic nehrají. Říkal, že i tou postavou je mu to podobné, jenom stehna prý má v reálu silnější," podělil se o dojmy opory Kladna Hlaváček.

Majitel pražské restaurace si u batelovského umělce zadal ještě jeden výtvor. Chce posadit vedle Jágra legendárního Ivana Hlinku. Na něm proto v těchto týdnech Hlaváček pracuje. „Začal jsem na něm dělat asi před půl rokem. Už je skoro hotový, váží asi devadesát kilo a bude sedět v hospodě jako štamgast," popsal své zatím poslední dílo řezbář. Hlinkovi udělal ještě židli na kolečkách, aby s ním hostinský mohl hýbat.

Hlinka bude pravděpodobně jeho poslední dílo v životní velikosti. Sice ještě slíbil životní sochu Haškovi, ale moc se mu do toho nechce. „Nikdy se nemá říkat nikdy, ale zatím ho vyřezávat nebudu," doplnil Hlaváček.

V duchu spíše pošilhává po tom, že se vrhne na miniatury fotbalistů. „Přemýšlím, že bych vyrobil Masopusta, nebo se mi líbí myšlenka na Čecha a Nedvěda," uzavřel povídání Jaroslav Hlaváček.