Navíc není pochyb, že jde o výjimečnou lokalitu. „Musím říct, že v Řehořově se žije fajn. Jsou tu skvělí lidé, dobré autobusové spojení do Jihlavy i do Brna, do Kamenice jezdí školní autobus, je tu prodejna, pošta i kulturní dům," uvedl jeden z místních obyvatel Jan Rathouský. Možnost rozšíření Řehořova vítá.

Firma, která projekt Rezidence Řehořov realizuje, se snaží s místními domluvit. „Zastupitele i veřejnost s projektem seznámili zástupci firmy,“ potvrdila Eva Jelenová, starostka Kamenice, pod kterou Řehořov spadá. „Přišlo hodně lidí, měli i věcné připomínky. Někteří se třeba jinou cestou nedostanou na pole,“ dodala.

Územní plán s výstavbou počítá, třebaže se původně uvažovalo, že v lokalitě budou kromě parcel pro rodinné domy také jeden nebo dva bytové domy. Z toho nakonec sešlo. „Všechno se zbouralo a je tam čistá plocha,“ řekla starostka. Třicet nových domů by mohlo do místní části Kamenice, kde žije tři sta deset lidí, přivést kolem stovky nových obyvatel. Ti se mohou těšit na klidné bydlení venkovského rázu a zároveň být za pár minut v Jihlavě nebo v Měříně. Na dálnici D1 pak budou ještě dříve.

Mobilní síť 5G. Ilustrační foto
V okolí Jihlavy ničil vysílače 5G sítí. Léčit se bude ambulantně, rozhodl soud

Nové rodinné domky by mohly v Řehořově vyrůst zhruba za pět let. Nebudou ani zdaleka jedinou novou zástavbou v místní části. „V Řehořově se staví, nově je tam zastavěných devět nových parcel,“ prozradila Eva Jelenová s tím, že jakmile se začne v Řehořově prodávat dům, nečeká na kupujícího dlouho. „Lidé tam koupili i starou stodolu, zbourali ji a už staví,“ potěšilo starostku, že místní část jen vzkvétá.

Samotná Kamenice přitom nestojí stranou. Radnice pracuje na inženýrských sítích v lokalitě Na Lichých, v říjnu má být hotovo. „Je to nejen pro deset parcel, které jsme prodávali my, ale i pro parcely soukromých majitelů,“ řekla starostka k investici kolem dvaceti milionů korun. Práce v lokalitě na sebe navazují a dají se zkoordinovat i s majiteli pozemků, kteří již začali stavět domy.

Zastávku MHD u hlavního nádraží kvůli výstavbě malého terminálu dočasně přesunuli.
Změny u hlavního nádraží v Jihlavě: zastávka MHD je na jiném místě

Druhá etapa pak bude spočívat v zasíťování dalších šesti až sedmi parcel v těsné blízkosti. Tam je ještě potřeba zpracovat projektovou studii. Evu Jelenovou těší, že se Kamenice nevylidňuje. „Výstavbou nám přibývají lidé, počítali jsme to a za posledních patnáct let se přišlo dvě stě čtyřicet lidí, což je dobře,“ řekla s tím, že i díky tomu život v městysi funguje. Je tam škola, školka, obchody, vyhlášené řeznictví, služby a třeba i fungující pivovar.

Nové rodinné domy jsou také v Brtnici, v Polné se zase staví ve velkém byty. Lokalitu pro nové obyvatele chystá radnice v Třešti. Stranou nestojí ani další obce, počet obyvatel se zvyšuje například v Lukách nad Jihlavou nebo ve Větrném Jeníkově.