Karel Vachek studoval od padesátých let na pražské FAMU u Elmara Klose. Jeho absolventská polemická reportáž Moravská Hellas ze strážnických folkových slavností byla ale hned zakázána a uvedena až v roce 1968, kdy vyhrála ocenění na Mezinárodním filmovém festivale v Karlových Varech.

„Téhož roku Vachek jako režisér Krátkého filmu Praha natočil slavný dokument Spřízněni volbou, v němž zdokumentoval hlavní protagonisty Pražského jara během událostí kolem volby prezidenta ČSSR. S nástupem normalizace mu bylo zakázáno točit, musel odejít z Krátkého filmu a živil se jako dělník," uvedla Kristýna Dvořáková z Centra dokumentárního filmu, které Vachka do Jihlavy pozvalo.

Vachek v roce 1979 emigroval s rodinou do Spojených států. Po pěti letech se však kvůli zdravotnímu stavu své ženy vrátil, a tak ho čekal návrat zpět k dělnickým profesím. Dokumentaristice se začal opět věnovat až po sametové revoluci. Od roku 2002 pracuje jako vedoucí Katedry dokumentární tvorba na FAMU.

K Vachkově polistopadové tvorbě patří tetralogie Malý kapitalista či snímek o Závišovi. Nyní pracuje na filmu s názvem Komunismus. „Při zítřejším setkání mohou lidé zjistit, z jakého konceptu snímek vychází, a okusit i několik čerstvých ukázek," dodala Dvořáková.

Setkání s jednou z legend dokumentární tvorby se uskuteční zítra v kině Dukla od 19.30. Vstupné činí 60 korun.

IVANA HOLZBAUEROVÁ