„Vzniklo to spontánně, když jsem viděl, že ze studny na poli přepadává voda a samovolně vytéká na pozemek. Napíchl jsem tam tedy trysku a nechal vodu stříkat na šípkový keř. Výsledkem je ledopád, který je podobný těm ve Lhotce a v Lovětíně,“ popsal vznik nápadu Jiří Bláha.

Ledovec je volně přístupný, lidé ho najdou za místním kulturním domem. Turisté toho využili především o uplynulém víkendu, kdy bylo krásné slunečné a mrazivé počasí. Předpověď počasí na další dny ovšem už tak příznivá není, přesto si Bláha myslí, že ho v celé své kráse zájemci uvidí ještě v následujících čtrnácti dnech. „Přeci je to jenom masa ledu, která hned tak nezmizí. Záleží však také na tom, jak moc bude svítit sluníčko,“ uzavřel povídání Bláha.

Už několik let vzniká ledová socha také nad Lhotkou u tábořiště, která je jen několik kilometrů vzdálená od Řídelova. Zde ji má na svědomí místní zastupitel Alois Procházka. Ten se napíchl na táborovou umývárnu, kam teče voda samospádem z kopců a v létě ji táborníci využívají. Na místo, stejně jako Bláha v Řídelově, nainstaloval trysky a voda z nich tak vytváří každý rok originální úkaz.

Tradiční a zřejmě nejznámější krápník na Jihlavsku je k vidění v Lovětíně, místní části Batelova. Zde voda stříká na břízy z trysky na trubce z místního vodního zdroje.