Na zimní pneumatiky přezouvají řidiči na Jihlavsku na poslední chvíli. Vystavují se tak rizikům nehod, pokut a kráceného plnění pojišťoven.

Servisy jsou poslední říjnový týden přetížené a přezout všechna auta jednoduše nemohou stihnout. „Každoročně nastává problém s objednacími lhůtami pneuservisů, které se s blížícím se koncem října prodlužují. Dochází pak 
k časovému skluzu přezutí automobilu, který při zhoršeném počasí může přinášet problémy," zmínil zkušenosti servisů Elit Tomáš Kabrhel, manažer servisních koncepcí.

V období od 1. listopadu do 31. března mají motoristé vybavit své vozy zimními pneumatikami. Jakmile teploty klesají pod 7 °C, musí být motoristé připraveni reagovat na nepřízeň počasí, při němž je zimní výbava povinná. Navíc některé úseky komunikací zimní výbavu pro řidiče výslovně předepisují v tomto období za každého počasí. Při neuposlechnutí hrozí riziko pokuty v řádech tisíců korun a mohou nastat i problémy 
s pojistným plněním.

„Riziko dopravní nehody na letních pneumatikách 
v zimním počasí samozřejmě výrazně roste. Pokud se navíc prokáže, že vzniklá škoda souvisela se špatným obutím vozidla, pak se musí motorista připravit na to, že to pojišťovna zohlední v pojistném plnění. Nemusí poté dostat 
zaplacenou celou škodu a bude muset přijmout za škodu 
i vlastní finanční odpovědnost," informoval Aleš Povr 
z České asociace pojišťoven. Podcenění včasného přezutí se tak může laxním majitelům automobilů prodražit i o desítky či dokonce stovky tisíc korun, které tak budou muset zaplatit z vlastní kapsy.

Období přelomu října a listopadu přináší pneuservisům velké množství práce a objednací lhůty se logicky prodlužují. „Češi každoročně nechávají přezutí na poslední chvíli. Kvůli tomu se často dostávají do časového skluzu, který se při nepřízni počasí na začátku listopadu může vymstít. Pozdě jich má přezuto zhruba třetina," vyjádřil se Korbel.

To potvrzuje i jihlavský servis Autotip. „Zatím u nás nával není, přezouváme bez objednání, ale to se začne měnit, až řidičům začne téct do bot, tedy do pneumatik," usmála se vedoucí servisu Jana Dvořáková.

Ani řidička Miroslava Havelková z Jihlavy s přezutím pneumatik nechvátá. „Já to nechávám na manželovi a ten jezdí auto přezouvat tuším někdy na konci října, takže ještě je relativně čas," uzavřela Havelková.