Sněhová předpověď na tento víkend vyděsila řidiče. Spěchají do autoservisů přezout pneumatiky. Ne všichni z nich jsou ale zodpovědní. Podle hlasů z pneuservisů si někteří z nich nechávají nazout třeba i pneumatiky s mělkými drážkami.

„Nedají si vysvětlit, že minimální hloubka čtyři milimetry je stanovená zákonem. Jezdí na sjetých pneumatikách. Například v pátek tady byla paní, která jezdí po dálnici a na pneumatikách měla dva milimetry. Vůbec se s námi o nových pneumatikách nebavila, prostě to chtěla nazout," popsal svoji zkušenost Michal Salus, mechanik z jednoho z jihlavských autoservisů.

Podle něj navíc lidé na doporučení mechaniků, jakou pneumatiku si pořídit, moc nedají. Více je zajímá cena. „My se na internetové ceny bohužel nemáme šanci dostat. Prodáváme za nákupní cenu, ale zákazníkům to stejně nestačí. Koupíme gumu třeba za třináct set korun, k tomu připočítáme padesát korun za dopravu a stovku za přezutí a oni si stejně na internetu najdou pneumatiku za tisícovku. Pak na ni ale nemají záruku," přiblížil mechanik.

Denně do autoservisu, kde pracuje, přijíždí až kolem šedesáti aut, jejichž majitelé chtějí auto přezout. Od 1. listopadu totiž mohou řidiči za letní pneumatiky dostat pokutu. „Řidič je povinen na vozidle užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy předpokládat," informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

V pátek do jihlavského pneuservisu přijel přezout i mladý řidič Jan Háha. „Pneumatiky si měním vždycky na poslední chvíli. Počítal jsem s tím, že tu bude hodně lidí. Dvě si musím koupit nové. Rodiče mám v Jeníkově, tam jsou zimy krušné, takže nechci nic riskovat," řekl Háha.

Policisté se budou kontrolám použití zimních pneumatik věnovat v rámci běžného výkonu služby. Žádné masivní kontroly zatím neplánují. „Při silničních kontrolách se zaměříme především na komunikace, kde by mohly letní pneumatiky ohrozit bezpečnost a plynulost silničního provozu. Po zkušenostech z předešlých zimních období víme, kde nám řidiči s nevyhovující zimní výbavou často úplně zablokovali provoz," uzavřel Jan Kostečka, vedoucí odboru služby dopravní policie z krajského policejního ředitelství.