Zhruba desetikilometrový úsek mezi Jihlavou a Stonařovem projde po patnácti letech generální opravou. Stavební práce budou probíhat vždy v jednom jízdním pruhu a provoz bude řízen kyvadlově.

Akci realizuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Kraje Vysočina. Podle ředitelky vysočinské pobočky ŘSD Marie Tesařové půjde o kompletní opravu. „Při ní budou odfrézovány asfaltové vrstvy a poté položeny tři nové vrstvy. Oprava bude prováděna po úsecích za částečně omezeného provozu," uvedla Tesařová.
V praxi to bude znamenat, že se desetikilometrový úsek z Jihlavy do Stonařova rozdělí na pět dvoukilometrových úseků. Na každém z úseků budou postupně prováděny práce vždy v jednom jízdním pruhu tak, aby druhý jízdní pruh zůstal průjezdný. Doprava v těchto úsecích bude řešena semaforem.

V první fázi se budou opravovat tři z pěti úseků v katastrech obcí Jihlava, Rančířov, Vílanec, Stonařov a Suchá. Samotného Stonařova se opravy nedotknou, průtah městysem se totiž opravoval v loňském roce. Nicméně starosta Stonařova František Plavec uvedl, že určité komplikace očekává.
„Opravovat se začne od cedule Stonařov dále. To pro nás znamená, že nám v městysi budou stát v koloně auta, která budou čekat na semaforech. Nicméně si myslím, že horší než v loňském roce to být nemůže," zavzpomínal na perné chvíle při opravách Stonařova v loňském roce Plavec.

Cesta za sluncem

„Čeká nás opět perné léto. Jsme na hlavním tahu na Vídeň, takže především v letních měsících tudy lidé jezdí na dovolenou do Chorvatska," připomněl starosta.
V současné době se navíc řidiči nedostanou do Stonařova z Třeště, kde se opravuje Fritzova ulice. Oficiální objízdná trasa proto vede přes Jihlavu a zmiňované úseky, které se začnou v příštím týdnu opravovat. „Mluvil jsem se stavbyvedoucím a konkrétně úsek od Stonařova dále by se měl začít frézovat od 25. dubna," dodal Plavec.
Na místech v obcích by měla být zachována stávající výška asfaltového povrchu. V úsecích mimo obce dojde k zesílení vozovky. Během 24 hodin totiž po této silnici projede 10 až 17 tisíc aut a kamionů.

Tento silniční úsek ze Stonařova do Jihlavy byl naposledy opravován v roce 2000. Tedy před více než patnácti lety. „Hotovo by mělo být do října letošního roku. Bude samozřejmě záležet, jaké bude počasí," doplnila závěrem Tesařová.
Prvním opravovaným úsekem bude silnice v katastrech obcí Vílanec a Cerekvička-Rosice. Dalším bude úsek v katastrech Jihlava a Rančířov a třetí je již zmiňovaný úsek Suchá Stonařov. Omezení v těchto úsecích mají trvat do konce července.

Stavební firma má povolení ke stavbě od pondělí 18. dubna. Omezení v podobě semaforů a frézování mohou začít později.
Součástí zakázky bude kromě pokládky nového asfaltového povrchu také obnova dopravního značení, bezpečnostních prvků, oprava propustků včetně pročištění příkopů a oprava drenáží.

„Jezdím tudy pravidelně s kamionem, o tom, že se má začít něco dělat, jsem slyšel, ale nevěděl jsem od kdy. Zde svých cest jsem na čekání zvyklý, ale zvláště během letních dní je to opravdu lahůdka," vyjádřil se k plánovaným opravám řidič kamionu Jakub Bína. Podle něj silnice první třídy dostává dost zabrat a opravu už potřebuje.
V příštím roce by se opravy měly přesunout na druhou stranu. Tedy od Stonařova na Dlouhou Brtnici. V plánu je také oprava úseku z Hladova na Želetavu a přestavba křižovatky Kasárna.