Brtnice Několik desítek obrazů místního rodáka Aloise Toufara (1919 až 1978) představuje aktuální výstava, která je do 18. září k vidění v Domě Valdštejnů v Brtnici na Jihlavsku. V rámci čtvrteční vernisáže výstavy byla představena i Toufarova kniha Kostel svatého Jakuba v Brtnici.

„Výstava je průřezem tvorbou Aloise Toufara. Nejvíce se ale zaměřuje na jeho začátky, kdy se věnoval naturalistickému realismu a inspiraci hledal hlavně v rodném městě a kraji, jež velmi dobře znal. Maloval město, jeho památky i krajinu," uvedl za pořadatele výstavy Zdeněk Dryšl. Druhé tvůrčí období Aloise Toufara z počátku 60. let minulého století se dá popsat jako poetický kubismus, výtvarník vše stylizoval do geometrických tvarů. V další etapě se autor inspiroval detaily, anatomií lidského těla a přírodními motivy. V závěrečné etapě svého tvoření dal přednost modernímu umění a symbolice, v jeho obrazech rozeznáváme spleť nervů, cév anebo hadic.

Velice zajímavá je kniha Aloise Toufara Kostel svatého Jakuba v Brtnici, kterou je možné zakoupit. Je to reprint originálu z roku 1946 s ručně malovanými obrázky a ručně psanými ozdobnými texty.

ZDEŇKA HINKOVÁ