Někteří na zastávce zaparkují a i s dětmi zmizí za dveřmi školy, jiní jen vyloží dítě. Zákaz porušují všichni. „Snad se tolik nestalo. To je jedno, jestli zastavím tady nebo tam,“ reagoval podrážděně jeden z rodičů, kterému redaktor Deník ukázal na značku nedalekého parkoviště K+R. Pak se rozjel a projel kolem zmiňované plochy zející prázdnotou.

Ilustrační foto.
Na Vysočině je cesta do škol bezpečná ukazuje mapa nehod v jejich okolí

Situace zajímá i jihlavskou městskou policii. „V pondělí a v úterý jsme na místě měli strážníky, bohužel včera a dnes jsme řešili jiné záležitosti,“ vysvětlil Deníku zástupce ředitele strážníků Stanislav Maštera. „Od zítra ale zajistím, aby zde ráno byla hlídka městské policie a situaci řešila,“ vzkázal zároveň řidičům.

Obě značky platí pouze mezi sedmou a osmou hodinou ranní, jinak je v místě bezplatná parkovací plocha. Kdo by čekal, že se pár minut po osmé místo zaplní auty, která unikají před modrými zónami všude v okolí, byl by na omylu. Naopak auta postupně odjela a před školou bylo prázdno.

Parkoviště K+R:
Takto označené parkoviště je určené pro krátkodobé zastavení aut. Zkratka K+R je odvozená z anglického spojení Kiss and Ride, což v překladu znamená polib a jeď. Značka slouží často právě u škol, lidé se s ní mohou setkat i u nádraží či sportovních a kulturních středisek.

Kromě ostrůvku došlo v ulici také k rozšíření chodníku, přibyly rovněž pruhy pro cyklisty. Dovolovala to situace v místě, silnice tam dříve byla široká jedenáct metrů. „Dostali jsme sem dva pruhy pro auta, dva ochranné cyklopruhy i velký ostrůvek pro děti, který zvýší bezpečí před jejich školou,“ shrnul závěrem změny radní pro oblast dopravy David Beke