Zábavní centrum pro rodiny s dětmi, které zaplní prázdné místo v nabídce volnočasových aktivit na Vysočině. Hlavně v tomto smyslu se mluví o nově vznikajícím ostrově zábavy Robinson, který roste v lokalitě u řeky Jihlavy pod Pražským mostem v ulici Romana Havelky v Jihlavě. Rodinný park bude hotový v červenci. Slavnostní otevření je naplánováno na srpen, aby si jej mohly děti užít ještě o letních prázdninách.

„Takové centrum v kraji určitě chybělo. Naše sdružení tedy muselo pořádat celodenní výlet do Brna do podobné herny. Do Jihlavy ale hromadnou výpravu nechystáme. Vypadá to, že se několik maminek domluví a navštívíme ho s dětmi společně. Děti se nejvíc baví, když si vše můžou užít s kamarády. Ale jak často tam budeme jezdit, to si nyní netroufnu říct, bude záležet na finanční náročnosti," myslí si maminka Ivana Kalinová z hodického sdružení rodin s dětmi HRAD.

Centrum Robinson, které staví soukromý investor, má od začátku podporu jihlavské radnice. „Je to potřeba, pro město bude mít park přínos. Tento projekt navíc dobře zapadá do konceptu jihlavského magistrátu, který celé údolí řeky postupně proměňuje v relaxační a sportovní zónu," řekl náměstek jihlavského primátora Jaroslav Vymazal. Zároveň připomněl, že v místě měl původně vzniknout biotop. „Nakonec se pro tuto lokalitu našlo jiné využití. Biotop vznikne kousek dál, za Vodním rájem. Je jasné, že některým lidem se výstavba Robinsona pod hasičárnou nelíbila, ale tak je to se vším. Vzpomeňme si, jakou hysterii provázel vznik City Parku," doplnil Vymazal.

Jisté výhrady k umístnění zábavního centra má například jihlavský zastupitel a architekt Jaroslav Huňáček. „Proti samotnému centru nic nemám, něco takového v kraji chybí. Spíš mi přijde, že je špatně dostupné z pohledu dopravní obslužnosti. Chci také poukázat na to, že v jeho blízkosti stojí milník významné historické události, který si zaslouží důstojnější prezentaci. Prý se na tom pracuje, což je dobře," zmínil Huňáček, který má na mysli památník královské přísahy.

Ten se nachází v místech, kde na půdu českého království vstoupil 30. ledna 1527 král Ferdinand I. Byl zde slavnostně uvítán českými pány a rytíři a přísahal zachovávat svobody a výsady země a všech stavů. Památník vznikl v roce 1565, po králově smrti. Autorem je kameník Štěpán Tettelmayer.

Úpravy okolo zmíněného památníku, který lidi zajímá, podle svých slov inicioval náměstek primátora Jaroslav Vymazal. Věcí se zabývá i majitel Robinsona. „Ano, se zástupci města jsme o tomto jednali. Místo projde pod dohledem památkářů vhodnou revitalizací. Lidé se u tohoto pomníku zastavují. Přemýšlíme, že bychom nechali zhotovit i turistickou známku s památníkem," potvrdil za investora Vladimír Bílek.

Otevíráme v srpnu

A jak to se samotným rodinným parkem Robinson vypadá? Už několik měsíců je dokončená hrubá stavba. V současné době uvnitř stavby probíhají intenzivní práce. Dokončuje se vytápění, vzduchotechnika, elektroinstalace, požární a zabezpečovací signalizace a zdravotně-technické instalace. „Začínáme pokládat obklady, dlažby a koberce, připravujeme instalaci zázemí restaurace a herního vybavení. Co nevidět začnou práce na parkovišti před objektem a finální terénní úpravy. Hotovo má být ke konci července," řekl za investora Ondřej Nováček.

Otevření je v srpnu, přesný termín zatím známý není.

„Přesný program nevyzradíme, ale určitě nebude chybět Robinson a jeho přátelé," doplnil Nováček. Při vzniku Robinsona se investor inspiroval zejména v Německu a Rakousku. „Obdobná zařízení v České republice jsou situována až na výjimky v upravených starých továrních halách anebo velkých nákupních centrech. Robinson má však být ostrovem plným dobrodružství a zábavy uprostřed města. Vybrali jsme krásné místo na nábřeží, kde všudypřítomný výhled na řeku pocit ostrova ještě zesiluje," přiblížil koncept parku Nováček. Mezi největší lákadla budou patřit prvky, jako jsou obří pavoučí kokony zavěšené ve věži anebo pirátské chýše.

Vzhledem k tomu, že většině obdobných zařízením v republice se daří dobře a je po nich dostatečná poptávka, nemáme obavy, že by tomu v případě Robinsona bylo jinak. Na druhou stranu si uvědomujeme, že Jihlava je ve srovnání s jinými krajskými městy menší," doplnil Nováček.

Rodinný park Robinson má kapacitu 150 lidí. Nabídne parkoviště pro třicet aut a dvě parkovací stání pro autobusy. Pracovat tam bude do patnácti zaměstnanců. Bližší informace o volných pozicích jsou na webových stránkách www.robinsonjihlava.cz. Do budoucna se počítá také se sezonními brigádníky.

„Kromě toho budeme spolupracovat se specialisty na volnočasové aktivity dětí a dospělých. Jako bonus bychom totiž chtěli nabízet příměstské tábory, dětské dílny, speciální programy pro mateřské a základní školy, tematické oslavy narozenin a tak dále," vysvětlil Nováček.

Původní myšlenka rodinných indoorových parků, nezávislých na počasí a fungujících celoročně, pochází z USA. „Jejich obliba spočívá v tom, že nabízejí kdykoliv bez ohledu na roční období a aktuální počasí kvalitní program pro všechny členy rodiny," uzavřel Nováček.

ZUZANA MUSILOVÁ