Představitel Pana Tau vyrůstal v hájence na konci vesnice, jeho otec byl totiž hajný. Šimánkovi dům prodali zhruba v šedesátých letech, od té doby se tam vystřídalo více majitelů. Několik desítek let chata patřila rodině Kučerových. Nyní je mezi aktuálními zájemci o koupi domu i jeden, který by rád dům věnoval odkazu největšího filmového kouzelníka pana Tau.

Na rodinu, ze které vzešel slavný mim a divadelní a filmový herec, obyvatelé Stajišť vzpomínají dodnes. „Šimánkovi se kamarádili s naší rodinou. Otto Šimánek ve Stajištích strávil dětství, a i když potom odešel do Prahy, sem se velmi rád vracel. Například to tu byl ukázat i své druhé ženě, kterou si vzal po smrti první manželky," vybavila si některé vzpomínky Věra Kratochvílová. Ona sama si slavného herce může připomínat i prostřednictvím fotografií ze svého dětství. „Mám tu několik fotografií, které fotil právě Otto Šimánek. Domnívám se, že zřejmě jako jediný ve vsi tenkrát vlastnil fotoaparát. Jsem na nich zachycena sama i se svým dědečkem. Mohly mi být přibližně čtyři roky," doplnila další zajímavost Kratochvílová.

Osudy rodiny Šimánkových ve Stajištích jsou spjaté i s na první pohled nenápadnou zvoničkou na návsi. Zvon ze zvoničky se za druhé světové války totiž podařilo zachránit právě mamince Otto Šimánka. „Zvon měl posloužit jako materiál na výrobu zbraní a munice. Byl uložen v Praze na nádraží. Paní Šimánková šla náhodou okolo, zvon poznala, nenápadně ho odnesla a schovala. Po skončení války jej vrátila zpátky do Stajišť," popsala dávný příběh obyvatelka Stajišť.

Na Třešťsku se také traduje oblíbená historka o narození slavného herce. Na jeho maminku přišly porodní bolesti zrovna ve chvíli, kdy se nacházela v lékárně na třešťském náměstí. A tak je Otto Šimánek tak trochu i třešťský rodák. Lékárna v tom místě dávno nestojí, nyní je tam autobusové nádraží a tuto událost dnes připomíná dřevěná socha Pana Tau.

Otto Šimánek by teď v pondělí oslavil 89. narozeniny, 8. května pak uplyne dvaadvacet let od jeho smrti.

ZUZANA MUSILOVÁ