Hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) ještě s bývalým jihlavským primátorem Rudolfem Chloupkem (ČSSD) vše řešil také na státní úrovni. Po komunálních volbách na konci roku 2018 se pak změnilo vedení města a projekt dostal na starost David Beke (ODS). „Město se dostalo do situace, že má připravený projekt, řeší otázku spolupráce s Vysokou školou polytechnickou Jihlava a další aspekty,“ uvedl hejtman.

„Pro rozvoj kraje je velmi důležité, aby kraj a krajské město spolupracovali, toto vidím jako velmi dobrý krok pro budoucí spolupráci i v jiných oblastech,“ je přesvědčen šéf senátu a krajský zastupitel Miloš Vystrčil (ODS). Další zastupitelé poukazovali na významnost Dukla Jihlava i na to, že arénu bude možné využít také pro společenské a kulturní akce.

Roční rozpočet města

Návrh na podporu nové haly měl téměř stoprocentní podporu napříč politickým spektrem, odlišný názor vyjádřil občanský demokrat Zdeněk Geist. „Mám určité pochybnosti o té sumě, která se blíží ročnímu rozpočtu města. Jako jihlavský občan se na to dívám velmi pozorně a trochu s rozpaky,“ sdělil a následně byl jedním ze dvou zastupitelů, kteří pro návrh nezvedli ruku. „Moudrý muž vyčkává,“ glosoval svůj postoj.

Běhounek si uvědomuje, že je příliš mnoho nezodpovězených otázek, ale kraj se chce stát součástí projektu, být průběžně informován. Náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD) připomněl, že kraj pouze potvrzuje své do té doby neoficiální stanovisko, které městu pomůže ve vyjednávání. „Jestliže mluvíme o nadregionálním dopadu krajské haly, všechny instituce se magistrátu ptají, jakou má podporu od zastupitelstva kraje,“ řekl.

Jiří Běhounek při panelové diskusi kandidátů na hejtmana Kraje Vysočina.
Co bude s Veřejnou dopravou Vysočiny? I to řešili kandidáti na hejtmana

Zastupitelé se dotkli i otázky přiměřené finanční podpory, ačkoliv ta bude na pořadu dne, až bude zřejmý přesnější rozpočet. Tedy příští rok v únoru až březnu.

Obecně se dlouhé roky hovoří o tom, že by třetinu mohlo zaplatit město, třetinu kraj a třetinu stát. Lidovecký zastupitel Miroslav Houška odhadl krajský příspěvek ve výši pětadvacet až třicet procent. „Při videokonferenci jsme hovořili o osmi stech milionech korun,“ upřesnil své představy o celkové sumě. „Z dnešního pohledu může být přiměřených pětadvacet procent, ale později to může být jen patnáct,“ uzavřel hejtman.