Obě haly žádaly o tři sta milionů, úředníci ještě rozhodnou, zda dostanou tuto maximálně možnou částku. Pokud se tak stane a projekty z jiných měst zůstanou nepodpořeny, v programu zůstane ještě tři sta milionů, o které může požádat prakticky kdokoliv.

Rozhodnutí, které NSA odkládala déle než rok, přišlo v pravý čas. Po Jihlavě se totiž šíří fámy, že město nemusí mít na stavbu peníze. „Jsme ve velmi pokročilé fázi příprav náročného projektu a je třeba trpělivosti v jednotlivých přípravných krocích,“ uklidnil v pondělí veřejnost radní a manažer výstavby Horácké arény David Beke.

V Horácké multifunkční aréně se může hrát hokej, basketbal, být tam výstava letadel nebo i koncert filharmonie.
Fámy kolem stavby Horácké arény. Projekt pokračuje, uklidňuje Beke

Ve středu dopoledne oficiální stanovisko NSA ještě k dispozici neměl. Měl ale k dispozici informaci od šéfa agentury Filipa Neussera, že v této chvíli je formální a věcné hodnocení v rámci NSA provedeno a že žadatelům, kteří splnili podmínky a získali dostatečné bodové hodnocení, bude tento týden odeslána Výzva k doložení dalších nezbytných podkladů k hodnocení přiměřenosti nákladů – splnění principů 3E, včetně požadavku na doložení veřejné zakázky, smlouvu s vysoutěženým zhotovitelem stavby, harmonogram čerpání a dalších potřebných dokumentů k posouzení výše uvedených principů a zároveň jsou nezbytné pro případné vydání Rozhodnutí o poskytnutí dotace.

„Pokud nám tato výzva dorazí, lze z toho dovodit, že Jihlava podmínky splnila. a je tak tedy velmi pravděpodobné, že prostředky získáme. Zda to bude celých 300 milionů pořád jisté samozřejmě není, ale jsem v tomto optimista a věřím, že to dopadne dobře, protože jsme předložili opravdu kvalitní projekt," prohlásil Beke.

Okresní soud Jihlava.
Jihlavský soud bude mít dva týdny pauzu, od změn si slibuje zrychlení

Každopádně tým chystající výstavbu nečeká a dále intenzivně pracuje, aktuálně dokončuje prováděcí projekt stavby, probíhají práce na výběru správce stavby, připravuje se zadávací dokumentace pro výběr zhotovitele a mnohé další kroky. „Zjednodušeně řečeno, v momentě, kdy agentura potvrdí částku, my provedeme finanční kontrolu a můžeme vypsat výběrové řízení. Plánujeme, že by se to mohlo stát na konci února,“ poodhalil přípravy Beke. Po ukončení výběrového řízeí bude jasné, kdo Horáckou multifunkční arénu postaví.

Nadále přitom platí, že si město vezme úvěr na šest set milionů a dalších pět set milionů pošle během tří let krajský úřad. Stejná zůstává i odhadovaná suma, která je miliarda čtyři sta tisíc.