Český hydrometeorologický ústav Brno varoval zase před stoupající hladinou Svratky, Doubravy, Oslavy a Jihlavy. Na řece Jihlavě u Ptáčova stoupla večer hladina vody na 2,3 metry, na Šlapance u Mírovky na 1,97 metrů, Doubrava u Bílku stoupla na 1,54 metry.

Dobře to ve čtvrtek večer nevypadalo ani u menších potoků. „Před chvílí jsme šli kolem Žabince. Normálně je to potůček, teď se valí jako řeka,“ všimla si Věra Jakešová z Havlíčkova Brodu, která chodí kolem potoka venčit psa.

Stav řek na Vysočině

Svratka Veverská Bytýška 214 centimetrů 41,6 metrů3/sek.
Jihlava Ptáčov 236 centimetrů 28,5m/s
Oslava Dolní Bory 80 centimetrů 11m/s
Sázava u Žďáru n.S. 94 11m/s
Sázava u Světlé n.S. 171 52m/s
Šlapanka u Mírovky 197 14m/s
Sázava u Chlistova 149 49m/s
Želivka Vřesník 136 18m/s
Trnava Hořepník 161 11,6m/s
Doubrava Bílek 154 7,2m/s

Zdroj: povodí Vltavy a Český hydrometeorlogický ústav Brno v 18 hodin večer 4.února

Bdělí byli nejen zaměstnanci Povodí Vltavy a meteorologové, ale také hasiči z Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. „Hasiči pomáhali odpoledne třeba na Pelhřimovsku v Žirovnici pročistit odtok rybníka aby se neucpal a ve Žďáře nad Sázavou čerpali v domě vodu ze sklepa,“ informovala o práci hasičů mluvčí Petra Musilová.

Podle meteorologa Michala Bubniaka z Českého hydrometeorologického ústavu Brno má déšť naštěstí v pátek 5. února polevovat. „Přimrzne, déšť vystřídá sníh. V noci polojasno až oblačno, postupně místy mlhy, i mrznoucí. K ránu přibývání oblačnosti a jen ojediněle déšť. Nejnižší noční teploty 0 až -3 °Celsia,“ informoval Michal Bubniak s tím,že největší vzestup vody zaznamenali meteorologové právě na Jihlavsku.

Během pátku bude podle meteorologa Michala Bubniaka zataženo, oblačno a místy mlhy. Občasný déšť, v polohách nad 600 metrů místy sněžení nebo déšť se sněhem. V sobotu 6. února bude zataženo, postupně na většině území jen občasný déšť, ráno ojediněle i mrznoucí, který se bude měnit v déšť se sněhem, v polohách nad 600 metrů ve sněžení. „Ojediněle se bude vytvářet ledovka,“ upozornil meteorolog.