To potvrzují i pravidelná měření hygieniků, která tam během sezony pravidelně provádí. Ochlazení, které přišlo v noci na včerejšek, už sice koupání nepřeje, ale počasí by se mělo v následujících dnech zase o něco vylepšit.

„Během posledních horkých dní se u rybníka vystřídaly stovky lidí, bylo tam pořád plno. Byli to hosté z našeho kempu, cyklisté, kteří si vyjeli na Javořici, i lidé ze širokého okolí, kteří sem rádi jezdí. Voda byla perfektní. o víkendu však milovníky koupání od vody bohužel odehnaly bouřky s kroupami," řekl správce blízkého Kempu Velkopařezitý Eduard Jakwerth a dodal, že i samotný kemp je nyní plný, je totiž doba školních výletů.

Další odběry

Velký pařezitý rybník je jeden ze tří přírodních koupališť na Jihlavsku, která pravidelně monitorují krajští hygienici. Kontrolují ještě nedaleký Malý pařezitý rybník a Černý rybník u Smrčné. První předsezonní odběr v přírodních koupalištích provedli minulé pondělí, chystají se tam zase v pondělí 29. června.

„Pokud by bylo lepší počasí, vypravili bychom se tam i dříve, ale předpověď není zrovna moc příznivá. Od 29. června budeme dělat odběry každých čtrnáct dní. Kvalita vody v těchto třech rybnících na Jihlavsku je dlouhodobě dobrá. Většinou dosahují těch nejlepších výsledků během celé sezony, pomáhá jim i to, že mají rašelinná dna," řekla Martina Fišarová z Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

Krajští hygienici v minulosti sledovali také kvalitu vody v rybníku Nadymač a v polenském rybníku Peklo. „Kvalita vody v Pekle byla dlouhodobě špatná z důvodu výskytu sinic. Přesto se tam lidé koupali," doplnila Fišarová.

A přidala i varování, kterým rybníkům by se lidé měli obloukem vyhnout. „Určitě by se neměli koupat v páchnoucí a na první pohled špinavé vodě, dále tam, kde se vyskytuje velké množství vodního ptactva a větší množství uhynulých ryb. Měřítkem může být také nízká průhlednost vody. Pokud člověk stojí ve vodě po kolena, měl by si pořád vidět na chodidla," zmínila Fišarová. Obzvláště opatrní by měli být lidé se sníženou imunitou a malé děti. „Pokud se u někoho vyskytnou potíže  spojené s koupáním ve špinavé vodě, může se obrátit na Státní zdravotní ústav, formulář najde na našem webu www.khsjih.cz. Tam jsou i další praktické informace," uzavřela Fišarová.