Jihlavský aquapark Vodní ráj překonal již na začátku srpna loňskou návštěvnost za celé léto. Kvůli velkému zájmu se prodloužila i otevírací doba koupaliště. Horké dny přímo vybízí k osvěžení ve vodě.

Na Jihlavsku jsou stále ještě místa, kde se dá bezpečně zchladit. Výběr takových vodních ploch se ale kvůli horku stále zužuje, voda v rybnících se kazí. Na Jihlavsku jsou plavcům stále přístupné Velký Pařezitý a Malý Pařezitý rybník u Řásné, jejichž kvalitu vody pravidelně kontroluje i Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina. „Voda je čistá a rybník je doslova obklíčený lidmi z okolí. Jezdí sem z Telče, Třeště i Jihlavy. I v místním kempu je hodně lidí," řekl jednatel společnosti, která provozuje kemp u Velkého Pařezitého rybníka, Eduard Jakwerth.

Kromě rybníků se nabízí ke koupání i lom v Čenkově u Třeště či v Horní Cerekvi nebo nezpoplatněná přírodní koupaliště v Bransouzích a ve Vyskytné na Pelhřimovsku. Naopak nevhodný ke koupání je podle hygieny rybník Černý u Větrného Jeníkova.

Do aquaparku

V Jihlavě je zájemcům k dispozici aquapark Vodní ráj, který kvůli velkému zájmu a teplému počasí prodloužil o hodinu i otevírací dobu do osmi hodin do večera. Aquapark již dokonce letos překonal celkovou návštěvnost za loňské letní měsíce. „Za uplynulých jedenáct srpnových dní sem v průměru přišlo patnáct set návštěvníků denně. Kapacita parku je dva tisíce čtyři sta, ale ještě se nám nikdy nestalo, že by byla zcela naplněna a že by tedy musel někdo čekat, než ho pustíme dovnitř," dodal Matěj Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které aquapark provozují.

Uplynulou sobotu Vodní ráj navštívilo skoro dva tisíce sedm set lidí, v neděli něco málo přes patnáct set. Větší zájem o koupání je především v odpoledních hodinách.

Kromě velkého množství lidí, které můžete v parku potkat, ale má areál i tu nevýhodu, že je v něm málo stínu. Návštěvníci si ale mohou přinést své slunečníky nebo si je půjčit u stánku s občerstvením. Kolem bazénu měly být vysázeny také stromy, první výsadbu ale umořilo horko. Druhá, šest let stará výsadba, již ale trochu stínu poskytuje. „O stavbě nějakých přístřešků neuvažujeme, není na ně místo. Ale v areálu je již šestnáct stromů, které sice nejsou příliš košaté, ale trochu stínu přeci jen dávají," dodal Málek.

V jihlavském aquaparku si zájemci mohou zaplatit i vstup do vnitřní kryté části, ze které je dovoleno volně přecházet i ven. „Zájem je i o kryté koupaliště, denně ho navštíví tak pět set lidí. Jeho návštěvníci se mohou jít kdykoliv koupat i do venkovních bazénů, opačně to ale není možné. Lidé tedy nemohou volně přejít z venku do vnitřní části, protože její kapacita je omezená. Vejde se tam dvě stě padesát lidí," doplnil Málek.

Kromě aquaparku v Jihlavě se lze svlažit i na Žabákovi v nedalekém Humpolci, na koupališti Palouky ve Velkém Meziříčí či koupališti v Přibyslavi a Havlíčkově Brodě. Do příštího roku se milovníci vodních radovánek mohou těšit i na novou plovárnu v Lukách nad Jihlavou, která je momentálně v rekonstrukci. Zcela nové přírodní koupaliště se příští léto otevře také v Třešti. Město u něj plánuje vybudovat i dětské a sportovní hřiště. Navštěvované jsou i rybníky, jejichž kvalitu vody nekontroluje hygiena. Koupání v nich je proto na vlastní nebezpečí. Například u Polné plavce najdete v rybníku u Lipiny, naopak v rybníku Peklo v Polné či v Okrouhlíku u Rančířova se koupání příliš nedoporučuje.

„Dřív jsme se hodně jezdili koupat k Černému rybníku u Větrného Jeníkova, ale už několikátý rok se do té vody opravdu nedá vlézt. Často navíc rybník bývá napuštěn jen z půlky. Jezdívali jsme s rodinou i do Luk nad Jihlavou, ale tam je to teď bohužel zavřené. Švagrová si chválí koupaliště v Bransouzích. Bratr má teď ale doma bazén, tak se chodíme s dětmi koupat tam," řekla o svých zkušenost s koupališti Pera Suchá z Jihlavy.

Ivana Holzbauerová