Centrum Jihlavy bude o víkendu patřit závodu horských kol Jihlavská 24 MTB. Cyklistická megaakce se neobjede bez některých omezení. Na procházku do lesoparku Heulos raději koncem týdne nechoďte.

Závod odstartuje v sobotu v poledne na Masarykově náměstí. Po symbolické projížďce přilehlými ulicemi se peloton několika stovek cyklistů z náměstí přesune do areálu lesoparku Heulos. Tam se bude odehrávat převážná část závodu, který skončí až v neděli v poledne. „Doprava v ulicích v centru města bude omezena jen po dobu této slavnostní projížďky, tedy asi na čtvrt hodiny, pak už ne. Větší komplikace možná nastanou lidem, kteří do lesoparku chodí na procházky, po některých cestách pro pěší totiž povede trasa závodu. Lidé by však o tom měli vědět, rozmístili jsme tam s dostatečným předstihem informační cedule," řekl vedoucí projektu Ivo Renza.

A podotkl, že lidé se sice mohou po cestách v lesoparku libovolně pohybovat, ale zároveň by se měli řídit pokyny pořadatelů, kteří budou na celé závodní trase zajišťovat hladký průběh závodů.

Co tedy přesně Jihlavany a návštěvníky města během víkendových závodů čeká?

V sobotu okolo poledne bude omezen provoz na Masarykově náměstí, v ulicích Matky Boží, Věžní, Benešova a Brněnská ve směru k zoologické zahradě. Dopravu bude řídit a usměrňovat policie a pořadatelé závodu. V sobotu a v neděli budou uzavřeny také některé ulice u obchodně zábavního centra City Park. Trasa závodu totiž vede pod Brněnským mostem až ke Staré plovárně. „Například u City Parku se to týká ulice U Dlouhé stěny. Objízdná trasa povede po Brněnské ulici. V pátek se v dotčených místech objeví informační tabule pro řidiče, aby s tím počítali," doplnil Renza.

Organizace závodu se podle něj vždy obešla bez problémů. Jen loni to trochu pokazili cy-klisté, kteří několik dnů před závody trénovali na cestách v lesoparku. „Došlo tam k několika kolizím s pěšími. Proto jsme letos účastníky vyzvali, aby raději trénovali jinde než na Heulose. Pokud vím, žádné takové problémy se tam letos nevyskytly," vysvětlil Ivo Renza.

Na organizaci Jihlavské 24 MTB se podílí celkem 160 pořadatelů. Připraveny jsou dvě zóny pro fanoušky, jedna bude u Radniční restaurace na Masarykově náměstí, druhá u Penzionu Mahler. „Závody děláme už potřetí. Jihlavané si na tuto akci zvykli a berou to celkem v klidu. Za celou dobu jsme zaznamenali pouze jednu oficiální stížnost," doplnil pořadatel.

Bližší informace o víkendových závodech jsou na www.jihlavska24mtb.cz.

ZUZANA MUSILOVÁ