V Panském dvoře se mohou zájemci v sobotu 14. října dozvědět řadu zajímavostí, a také ochutnat netradiční pokrmy. „Jsem z Ukrajiny, mám trochu jiné recepty,“ usmívá se mykoložka. Odpoledne pak lidem vysvětlí, proč nelze identifikovat houby bez třeně, což je odborný název pro nohu, a věnovat se bude také aplikacím. „Nefungují a to chci lidem ukázat. Každý má telefon, data, vyfotí si houbu a podle toho se může snadno splést, třeba i otrávit,“ vysvětluje mykoložka.

Následovat bude ukázka houbových zahrádek. „Houby pěstuji doma. Nejsou to obyčejné houby z lesa, ty potřebují stromy. Existují ale houby, které lze pěstovat v bytě. Ukážu lidem, jak na to,“ líčí Iryna Kliestová. Zájem o Houby Fest byl přitom hned od rána značný, za první dvě hodiny přišlo téměř dvě stě osob. Někteří využili možnost si houby, houbové koření či další produkty koupit.

Dětský lékař, pediatr, ilustrační.
Najít dětského lékaře? Práce na několik měsíců, říkají matky z Jihlavska

Program na neděli je rovněž jasný – v devět ráno se půjde do lesa, kde si lidé zkusí použití aplikace v praxi. „Budeme určovat houby, snad nějaké najdeme. Pak je doneseme sem a doplníme výstavu tím, co najdeme,“ plánuje sympatická dívka, která sice má diplom z ukrajinské univerzity, přesto musela v Česku získat certifikát ze znalosti hub.

Lidé mohou houby na telčském festivalu nejen vidět, ale i sáhnout si na ně nebo se na cokoliv zeptat. Mohou si i přivonět. „Snažím se sbírat houby, které mají pěknou vůni. Mám tu špičku česnekovou nebo špičku cibulovou, také ryzec kokosový, který opravdu voní po kokosu. Hřib peprný, ten má také výraznou chuť,“ ukazuje mykoložka na pult. „A existuje holubinka tmavolemá, která má vůni po marcipánu. A hadovka smrdutá, její název hovoří za vše,“ směje se.