Malování po obloze, nejrůznější akrobatické prvky anebo jenom obyčejné létání ze strany na stranu. Takový byl letošní dračí slet, na který se i přes nepřízeň počasí sjelo několik nadšenců. Převážně z Brna.

Hlavním organizátorem už šestého ročníku celorepublikového dračího sletu je Petr Valenta z Brna, který se věnuje létání s draky už několik desetiletí. „Začal jsem už po revoluci. Viděl jsem to na obrázku, chytlo mě to a známý, který jezdil do zahraničí, mi tehdy draka sehnal," přiblížil své začátky Petr Valenta. Nadšenců, kteří s draky létají pravidelně, je u nás podle jeho odhadu kolem padesáti.

Jednou z těch, kdo si přijel do Jihlavy zalétat, byla Petra z Brna. Ta se k drakům dostala teprve nedávno. „Létám pár měsíců. Koupila jsem totiž draka synům k Vánocům a nakonec jsem u toho zůstala sama," uvedla sympatická vodička draků, které se líbí, když si s draky může na obloze malovat. Což znamená, že má na těle draka připevněný ocas, který při letu na obloze opisuje různé obrazce podle toho, jak ho Petra pobízí.

Z čeho měla při začátku létání největší strach? „Z toho, že drakovi něco udělám, když spadne na zem," dodala Petra. Některý typ draků má totiž pevnou konstrukci, která se může při neopatrném přistání poškodit. „Proto za nejtěžší považuji přistání," dodala Petra.

Podle Valenty lze draky rozdělovat na několik způsobů, na Henčově se však představili především ti, se kterými se dají na nebi dělat akrobatické prvky a mají pevnou konstrukci. Pro začátečníky jsou ideální zase padákové, protože se nemohou rozbít.

S létáním tak může začít prakticky každý. Cena draků začíná na pěti stovkách a končí někde na třiceti tisících korun.