Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav. Saharský prach se do Česka letos dostal již několikrát, o velikonočním víkendu kvůli němu byl dokonce na většině území vyhlášen smogový stav.

Prach se sem dostává od jihozápadu původně až ze severozápadních oblastí Sahary. „Tentokrát se nachází ve vysoké a střední oblačnosti, která je výrazně rozsáhlejší a mohutnější, než odhadovaly numerické modely," uvedl ústav.

Fenomén vzniká při bouřích nad Saharou, při kterých se zvedne velké množství písku do vzduchu. Díky síle větru se pak písečný prach může dostat až do Evropy či okolních afrických států.

Letos se saharský prach dostal do Česka už na konci února. Ve dnech 30. března až 2. dubna pak byla koncentrace prachových částic natolik vysoká, že byla vyhlašována smogová situace. Prach měl vliv i na výkon solárních elektráren.

Prachem pokryté panely mohly mít podle expertů omezenou výkonnost i několik dní. Řešením přitom nebylo ani mechanické očištění zařízení, protože to by je mohlo poškodit. Pomohl až déšť.

VIDĚLI JSTE? Ikonická zřícenina na skále i moře, které zkamenělo. Poznejte obec na Vysočině

Poznáte obec na Vysočině? | Video: Deník/Zuzana Musilová