Druháci a třeťáci, chcete dobrý termín maturitního plesu? Zarezervuje si prostor už teď. Na tom se shodují provozovatelé větších sálů, které si středoškoláci pronajímají pro své závěrečné večírky v plesových šatech a oblecích.

„Lednové a únorové pátky v roce 2017 máme už všechny zarezervované. O pátky je vůbec větší zájem než o soboty. Je určitě dobré si sál zarezervovat už ve třetím, nebo dokonce druhém ročníku. Studenti, kteří přijdou v listopadu a chtějí maturitní ples v lednu nebo únoru, mají už většinou smůlu," uvedla provozovatelka společenského sálu v jihlavském Dělnickém domě Petra Dvořáková.

Stejně je na tom s termíny na rok 2017 i DKO Jihlava. Právě tyto dva sály maturanti v plesové sezoně využívají nejčastěji. Ta letošní začne v Jihlavě hned první víkend v lednu a protáhne se až do poloviny března, protože maturitních plesů je opravdu mnoho. „Přibývá jich. Dříve si ročníky dělaly třeba jeden společný, dneska už chce každá třída svůj," zmínil Libor Němec z DKO Jihlava.

Proto ti, kteří zaváhají s rezervací, se budou muset spokojit s horšími termíny, mezi které patří například víkend po Novém roce, víkendy březnové a jarní prázdniny, kdy studenti ples nechtějí, protože se obávají, že část pozvaných bude trávit svůj čas raději na horách.

Zvýšený zájem a důraz na maturitní plesy ze strany studentů je vidět na tom, že si někteří rezervují prostor již ve třetím ročníku. Dvořáková podotýká, že si maturanti na svých plesech zakládají čím dál více. „Studenti na plesech opravdu makají, je vidět, že jim na tom záleží. Třeba půlnoční překvapení jsou čím dál propracovanější a maturanti si je chodí zkoušet vždy předem," řekla Dvořáková.

Mezi další vyhledávané prostory pro maturitní plesy jihlavských středoškoláků patří například i sál ve Velkém Beranově či na zámku v Polné. Jejich pronájem vyjde studenty i levněji než Dělnický dům nebo DKO. Musí si ale poté zajistit odvoz do Jihlavy.

Nájem DKO stojí přibližně 30 tisíc, v Dělnickém domě se platí skoro 27 tisíc. Tyto částky se ale po zaplacení ostrahy, technického a požárního dozoru a podobně navýší ještě zhruba o 15 tisíc. Za kulturní dům ve Velkém Beranově studenti dají přibližně 26 tisíc se vším všudy.

I v případě Velkého Beranova a Polné je ale dobré udělat rezervaci předem. I tam je již po prostorách pro rok 2017 poptávka.

Letošní plesová sezona v DKO v Dělnickém domě, v Polné, ale i ve Velkém Beranově se rozjede již za několik týdnů. Studenti jsou ohledně plesů čím dál vynalézavější.

Oblíbené jsou tematické plesy, jako třeba ten, který mělo loni soukromé Gymnázium ad fontes Jihlava. „Dělala jim to agentura. Měli to ve stylu Mexiko. Na hlavách měli sombrera a všude byly kaktusy. Také jsme jednou měli ples na 14. února, tedy na Valentýna. Maturanti to pojali jako recesi. Všude byla červená srdíčka, ale bylo to vtipné a vypadalo to dobře," uvedla zajímavosti z dřívějších plesových sezon v Dělnickém domě Petra Dvořáková a dodala, že maturitní plesy pořádá vůbec ze všeho nejradši, protože maturanti se vždy těší a nechybí jim úsměv na tváři. Jak jihlavský Dělnický dům, tak DKO jsou schopny studentům pomoci i s výzdobou či doporučit někoho, kdo jim zajistí to, co si studenti vymyslí.

V případě objednávání sálů více let dopředu požadují jejich provozovatelé většinou zálohu až ve školním roce, kdy se maturitní ples koná.

Kapacita sálů

DKO Jihlava: 488 míst k sezení,

možno přiobjednat -

- společenský sál: 52 míst

- salonek: 120 míst

- baletní sál: 104 míst

Dělnický dům Jihlava: 436 míst k sezení

Kulturní dům ve Velkém Beranově: 440 míst k sezení

Kulturní středisko Zámek Polná: 570 míst k sezení