Lidé v jihlavské městské části Sasov žijí v posledních měsících jedním velkým tématem. Jejich pozornost se upíná k zářijovému zastupitelstvu města Jihlava, které bude schvalovat nový územní plán. V něm figuruje také vnitřní obchvat města, který se citelně dotýká i sasovského údolí. Přes něj by podle petičního výboru měl vést most.

S tím ovšem Sasovští nesouhlasí, a rozhodli se proti tomu bojovat všemi možnými prostředky. Nyní sbírají podpisy pod petici. Dali si za cíl nasbírat dva tisíce podpisů.

„Průběžná petice, kterou jsme předali primátorovi Jihlavy, měla 1 355 podpisů. Do září budeme sbírat dál, máme cíl dva tisíce podpisů," potvrdila za petiční výbor ze Sasova Marie Nováková, podle které jde už o výrazné číslo, které by mohlo iniciativě pomoci.

Přes léto mají Sasovští v plánu na svou aktivitu hodně upozorňovat. Do budoucna nevylučují, že vytvoří občanské sdružení, které bude za společný zájem bojovat. Každopádně nyní vzhlíží k září, kdy se bude na zastupitelstvu schvalovat územní plán. Podle poslední návštěvy zastupitelů v Sasově jsou síly rozložené zhruba půl na půl.

Zničí přírodu?

„Osmapadesát procent zastupitelů je proti stavbě mostu, někteří dokonce podepsali petici," uvedla Nováková. Do zářijového zastupitelstva je ovšem ještě hodně času, a tak petiční výbor nechce usnout na vavřínech a dále na problém upozorňovat a sbírat podporu.

Nespokojení občané upozorňují na to, že má přes údolí vést dvě stě metrů dlouhý most, který má být součástí vnitřního okruhu a má odlehčit dopravě v centru města. Lidé se bojí, že případný most zničí nádhernou přírodu v lokalitě. „Lokalita Sasovského údolí podél řeky Jihlávky náleží historicky k nejstarším rekreačním oblastem občanů. Její velkou předností je snadná dosažitelnost, a proto je hojně využívána k denní rekreaci a sportovním aktivitám," uvádí se v petici.

Podle primátora Jaroslava Vymazala se město peticí zabývá a občané k ní dostanou vyjádření ve standardní podobě. Sám s občany několikrát na toto téma hovořil a osobně se domnívá, že jde o nedorozumění. Podle něj zdaleka není jisté, že v uvažovaném místě opravdu bude stát most. To, že má přes Sasov vést vnitřní okruh, už je prý v územním plánu zaneseno třináct let. „Vnitřní okruh je v územním plánu schválen už třináct let a schvalovali ho i zastupitelé, kteří s tím teď mají problém. Přes Sasov má být vedena komunikace, ale v jaké podobě, to není v tuto chvíli vůbec jasné," uvedl k problematice primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

V praxi to znamená, že pokud novou podobu územního plánu zastupitelé v září neschválí, bude platit původní verze, v níž je vnitřní okruh zanesen. Podle primátora je však vnitřní okruh pro Jihlavu důležitý, vyřeší problémy s dopravou ve městě.