Krajský předseda Lukáš Vlček dle svého vyjádření věří, že ho na první místě vystřídala silná osobnost. „Adam Joura je jednatelem rodinné firmy, která v kraji opravuje mimo jiné památky, má velké zkušenosti jak z byznysu, tak z veřejné sféry. V minulosti vedl i regionální kancelář agentury CzechInvest,“ představila nového lídra krajská tajemnice Jana Kudrhaltová.

Matkou Adama Joury je Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise a jedna z nejvlivnější žen v Česku. Do funkce evropské komisařky byla nominována za tehdy vládní hnutí ANO, nyní se s prodloužením jejího mandátu nepočítá.

Na kandidátce, která bude schválena před letními prázdninami, se s největší pravděpodobností objeví i starosta Třebíče a někdejší náměstek hejtmana Pavel Pacal, ten však nemá ambice být hejtmanem. Dle vlastních slov se raději hodlá věnovat rozvoji svého města a myslí si, že Joura je ideálním kandidátem. Dvojkou na kandidátce je krajský radní Pavel Hájek. Níže zřejmě nebudou chybět ani starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos nebo někdejší úspěšný starosta Pacova a poslanec Lukáš Vlček.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Současný hejtman Vítězslav Schrek povede do voleb kandidátku ODS, která má opět koaličního partnera Starosty pro občany a nové také TOP 09. „První pětku za ODS reprezentují zvolení lídři za jednotlivé oblasti, Veronika Vošická Buráňová, Vítězslav Schrek, Filip Hron, Pavel Nevrkla a Miroslav Skalník,“ informovala manažerka Jana Žáková.

TOP 09 se v minulých volbách postarala o nejsilnější příběh voleb za poslední roky, když v konečném součtu chyběl ke vstupu do zastupitelstva jediný hlas. „V minulých krajských volbách propadlo 7 972 hlasů do koše, a TOP 09 o necelý jeden hlas nezískala krajské mandáty. Jsme však nadmíru rádi, že tentokrát se připojujeme k úspěšnému tandemu ODS a Starostové pro občany," sdělila poslankyně Martina Ochodnická, předsedkyně krajské TOP 09.

Současný hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek.
Rok do boje o křeslo hejtmana: strany na Vysočině vybírají své lídry

Poslední krajské volby v roce 2020 naopak vyhrálo hnutí ANO, následně ale skončilo v opozici. I letos bude lídrem poslanec a velký kritik vládní pětikoalice Martin Kukla. Pozice hejtmana by si podle něj vyžádala konec ve sněmovně. „Nedokážu si představit sedět na několika židlích najednou. Danou práci vždy vykonávám naplno,“ prohlásil Kukla. V tuto chvíli se nebrání spolupráci s žádnou stranou, vše je dle jeho slov o konkrétních lidech, jejich práci a komunikaci.

Prakticky stejný výsledek jako ODS zaznamenali před čtyřmi lety Piráti. Ani oni nemění jména na čele kandidátky, jedničkou zůstává Hana Hajnová. „Pracovitost, otevřenost, upřímnost, rozhodování na základě dat a odvaha věnovat se i komplikovaným nebo dříve odsouvaným tématům, tak bych popsala krajskou pirátskou politiku," předeslala Hajnová.

Zvuky bubnů se ozývají z kanceláře hejtmana Schreka. Ten ve videu u humorně laděného příspěvku na sociálních sítích předvedl, jak mu bubnování jde.
VIDEO: Co dělá hejtman Vysočiny večer? Hraje na bicí. Podívejte, jak mu to jde

Sami za sebe půjdou do voleb lidovci. „KDU-ČSL na Vysočině vždy kandidovala samostatně,“ řekl k volbám krajský předseda KDU-ČSL Pavel Janoušek. Právě on bude jedničkou na kandidátce. „Od roku 2010 úspěšně zastává post starosty v obci Oslavice nedaleko Velkého Meziříčí, v současné chvíli je druhým volebním obdobím i krajským zastupitelem,“ řekla na adresu lídra krajská manažerka Lucie Lukšů.

Na druhém místě bude krajský radní Jan Tourek, na třináctém Vít Kaňkovský. Za lidovce kandidují také starostové, kteří vyhráli poslední dva ročníky Vesnice roku Kraje Vysočina, Martin Kodys z Třeštice a Helena Tučková z Nové Vsi u Nového Města na Moravě.

Nový hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Hejtmanem Vysočiny bude Vítězslav Schrek. Hnutí ANO mluví o krádeži

Těsně před schválením je kandidátka Socdem, což je nový název pro tradiční ČSSD. Již nyní je jisté, že kandidovat bude i někdejší mnoholetý hejtman Jiří Běhounek. „Na kandidátce budou výrazné tváře. Nejen já a Jiří Běhounek, ale například i současný náměstek hejtmana Vladimír Novotný a krajský předseda Martin Hyský,“ řekl Deníku starosta Nového Města na Moravě a předseda strany Michal Šmarda.

Cílem je minimálně obhájit současné pozice. „Vysočina potřebuje, abychom měli příležitost prosadit základní body našeho programu. Hlavně v oblasti zdravotnictví, školství a dopravy,“ prohlásil Šmarda.

Pro SPD jsou nyní na pořadu dne volby do Evropského parlamentu, sdělil krajský předseda SPD a poslanec Radek Koten. Podle něj je ještě předčasné zveřejňovat jména kandidátů pro krajské volby. Tam doufá ve tři a více křesel. „V dnešní pestrosti politické scény výsledek značně ovlivní i výsledky ostatních kandidujících subjektů a počty eventuálně propadlých hlasů,“ dodal.

Deník oslovil s dotazy ke krajským volbám také KSČM, odpovědi však neobdržel.