Hudební odkaz Kraje Vysočina, jak se projekt nazývá, by měl připomenout slavné hudebníky spjaté s krajem. „V Kraji Vysočina máme takové množství hudebníků, kteří se zde narodili nebi zde žili a není jim věnována pozornost,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast kultury Jana Fischerová (ODS). Částka vyčeleněná na edukativní projekt je předběžně vyčíslena na osm milionů.

Nejvýznamnější akce jsou Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského, festival Hudba tisíců - Mahler Jihlava, festival Concentus Moraviae a také celoroční hudební aktivity Filharmonie Gustava Mahlera. Hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) ocenil, že se podařilo nalézt se všemi pořadateli společnou řeč. Nejde přitom jen o podporu pro pět okresních měst, klasická hudba by se měla dostat i do těch menších.

Zastupitel za ČSSD Rudolf Chloupek a bývalý primátor Jihlavy se u této příležitosti zajímal, proč bude finanční podpora pro Festival Gustava Mahlera v krajském městě nižší, než o kolik organizátoři žádali. „Všechno se vyvíjí, stejně tak se změnil i požadavek na podporu od doby podání žádosti. Na částce podpory jsme se s pořadateli shodli,“ odpověděla Fischerová.