Obchůdek, který se nachází při vstupu na náměstí Zachariáše z Hradce od parkánu, provozuje stejnojmenná obecně prospěšná společnost.
Ta již od roku 2007 v Telči a okolí zajišťuje zdravotní a sociální služby, pomoc směřuje k seniorům, ke zdravotně postiženým a k nevyléčitelně nemocným lidem a jejich rodinám. Obchod Sdílení vznikl díky podpoře firemních a soukromých dárců.

„Nakupující podpoří nejen naši činnost, ale i výrobce zboží, kterými jsou zejména klienti chráněných dílen. Inspirovali jsme se v západní Evropě, kde podobné organizace dobročinné obchody běžně provozují. Takto získané finance budeme směřovat do oblasti domácí hospicovou péče," řekla Jana Bělíková ze Sdílení.

Lidé ale mohou pomoci nejen nákupem. „Dali jsme na internet výzvu, aby nám lidé darovali nejrůznější rukodělné výrobky a podobně, které budeme následně prodávat v našem obchůdku. Ozvala se například paní z Prahy, která nám poslala nádherné prsteny z vinutých perel," doplnila další informace Bělíková. Obchod se nalézá v ulici Na Můstku, otevírací doba je od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin, v sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin. Aktuální informace jsou na facebookovém profilu Dobročinný obchod Sdílení.

Netradiční kaše

Další zajímavou aktivitou, kterou si Sdílení připravilo, bude Běh za kaší Telčí naší. Uskuteční se v neděli 2. srpna na náměstí Zachariáše z Hradce. Začátek je v 9.30 hodin. „Jde o zábavnou akci pro všechny generace, která bude doprovázená veřejnou sbírkou ve prospěch sdílení. Koná se v rámci doprovodného programu festivalu Prázdniny v Telči. Tentokrát se nebude podávat tradiční krupicová kaše, ale raw, tedy syrová kaše. Raw strava, která se nevaří, je nyní velmi populární, zažívá u nás velký boom," vysvětlila Bělíková.

Organizátoři proto nachystali i ukázku přípravy raw pokrmů a přístrojů, dále povídání s vitariány, prodej raw jídla a ochutnávky. Program zpestří i modní přehlídka prvorepublikové elegance, překvapení pro děti a celý program zakončí večerní setkání při svíčkách u Štěpnického rybníka.

Loni Sdílení poskytlo devíti klientům hospicovou péči, dalších čtyřicet čtyři domácností využilo odlehčovací službu. Kromě toho Sdílení nabízí odborné sociální poradenství, půjčovnu zdravotních a kompenzačních pomůcek a dobrovolnický program.