Celkovým vítězem, kterého vybrala porota, se stala aplikace Nesnězeno. Slavnostní vyhlášení cen se v televizi vysílalo v sobotu 12. října.

"Jsme moc rádi, je to skvělé. Dostali jsme poukázku do hobby marketu v hodnotě dvacet tisíc korun. Zatím jsme ještě neměli čas řešit, na co konkrétního ji využijeme," řekl k tomu sedlejovský starosta Milan Beneš. Soupeřem sedlejovské školky byl multifunkční komplex Luka Living v pražských Stodůlkách, i jeho autoři dostali cenu, tu samou jako vítěz.

V soutěži se o hlasy lidí dále ucházela cirkulární doprava v Brně a mobilní úpravna vody firmy Hutira Vision, a to v kategorii Firma. Nádobí ReFork a aplikace Nesnězeno soutěžily v kategorii Produkt. V kategorii Vzdělávání to byla Včelí stráž – ochránci hmyzích opylovatelů a Toulcův dvůr – ekologické vzdělávání na statku. V kategorii Obec se o přízeň lidí ucházely Mikolajovice s jejich využitím alternativních zdrojů energie a Vsetín s projektem nakládání s odpadem nazvaným Je to čistě na nás.

Energeticky úspornou a moderní mateřskou školu, která zapadá do okolí a hodí se vesnického prostředí, v Sedlejově postavili loni. „Nápad přihlásit mateřinku do této soutěže se zrodil v hlavě projektanta, který ji pro nás realizoval. Přišlo mu, že se tam takováto budova hodí. Projektů bylo přihlášených opravdu velké množství. Už jenom to, že jsme se dostali mezi nejlepší desítku v celé republice, považujeme za opravdu velký úspěch,“ uvedl už dříve sedlejovský starosta Milan Beneš.

Ilustrační foto
Nejlepší německy mluvené filmy uvidíte i v Jihlavě

Budova školky s minimální energetickou náročností má díky bílému zdivu a dřevěnému obložení vesnický charakter. Děti jsou v neustálém kontaktu s přilehlou přírodou. Do zahrady a na dřevěnou terasu je vstup přímo z jídelny i herny. Budovu zdobí velká francouzská i střešní okna, která zajišťují prostorám školky dostatek světla. Také v herně je u podlahy umístěno velké okno, díky kterému vidí děti na náves, rybník i přicházející rodiče. Interiér školky tvoří výtvarná hra, ta připomíná kostru mohutného obratlovce. Sedlejovská mateřinka nabízí pětadvacet míst.