O vítězství se uchází v kategorii Stavba, kam se dostal ještě multifunkční komplex Luka Living v pražských Stodůlkách. O tom, kdo nakonec vyhraje, rozhodnou lidé, kteří mohou posílat hlasy prostřednictvím internetu do 15. září. Soutěží se celkem v pěti kategoriích – Stavba, Obec, Produkt, Vzdělání a Firma. Z projektů, které v jednotlivých kategoriích získají nejvíce hlasů, pak odborná porota vybere celkového vítěze.

V Sedlejově v loňském roce na zelené louce postavili energeticky úspornou a moderní mateřskou školu, která bez problémů zapadá do okolí a hodí se vesnického prostředí.

„Nápad přihlásit mateřinku do této soutěže se zrodil v hlavě projektanta, který ji pro nás realizoval. Přišlo mu, že se tam takováto budova hodí. Projektů bylo přihlášených opravdu velké množství. Už jenom to, že jsme se dostali mezi nejlepší desítku v celé republice, považujeme za opravdu velký úspěch,“ řekl sedlejovský starosta Milan Beneš.

Součástí prezentace v soutěži bylo i natáčení krátkého spotu, které se v Sedlejově uskutečnilo v červenci. Několik místních dětí se tak v době letních prázdnin na chvíli podívalo zpět do školky.

„Natáčení se odehrálo v režii pořadatele soutěže. Samozřejmě by v tomto případě nemělo smysl ukazovat prázdnou školku bez dětí. Video má asi minutu a k vidění je na webu soutěže, kde se i hlasuje,“ doplnil další informace Milan Beneš.

Budova školky s minimální energetickou náročností má díky bílému zdivu a dřevěnému obložení vesnický charakter. Děti jsou v neustálém kontaktu s přilehlou přírodou. Do zahrady a na dřevěnou terasu je vstup přímo z jídelny i herny.

Celá budova je spojením odvážné architektury a moderních stavebních postupů. Budovu zdobí velká francouzská i střešní okna, která zajišťují prostorám školky dostatek světla. Také v herně je u podlahy umístěno velké okno, díky kterému vidí děti na náves, rybník i přicházející rodiče. Interiér školky tvoří výtvarná hra, ta připomíná kostru mohutného obratlovce.

Sedlejovská mateřinka nabízí pětadvacet míst. Problém s naplním kapacity nové školky v malé vsi, kde se v poslední době narodilo hodně dětí a staví se rodinné domy, zatím vůbec nemají.

V soutěži se o hlasy lidí dále uchází cirkulární doprava v Brně a mobilní úpravna vody firmy Hutira Vision, a to v kategorii Firma. Nádobí ReFork a aplikace Nesnězeno najdete v kategorii Produkt. V kategorii Vzdělávání to je Včelí stráž – ochránci hmyzích opylovatelů a Toulcův dvůr – ekologické vzdělávání na statku. V kategorii Obec se o přízeň lidí uchází Mikolajovice s jejich využitím alternativních zdrojů energie a Vsetín s projektem nakládání s odpad „Je to čistě na nás.“

Více informací o soutěži a jednotlivých projektech se dozvíte na webových stránkách www.energyglobe.cz. Jak to všechno dopadlo, se dozvíme na začátku října.