„To si nemůžu pořídit, na tom nikdy nezhubnu,“ usmívá se senior, který zrovna zastavil půjčený bicykl. Používat k pohonu kola elektromotor místo vlastních nohou je velké lákadlo. Většina osobokolo však šlape do pedálů a pomoc využívají jen opatrně. Seznamují se s novinkou.

Lidé si mohli na dětském dopravním hřišti vyzkoušet celkem pět testovacích elektrokol různých typů. Od městských přes krosová až po horská. Málokdo si zkusil jen jeden druh. „Váhala jsem, jaké kolo koupit, a tato akce byla velice prospěšná. Potřebuji městské kolo a mohla jsem si vyzkoušet různé typy,“ uvedla Drahomíra Körberová z Jihlavy. Brzy si prý kolo koupí a vyrazí na výlet do Telče.

Na akci jí doprovázel syn a vnučka. „Když člověk chce a nemůže, tak je to výborný prostředek pro to nevypadnout z aktivního života a dostat se někam dál. Chtěl jsem, aby si to maminka vyzkoušel a poznala rozdíl mezi typy elektrokol,“ prozradil syn Jaroslav Körber.

I on se na různých kolech projel, zájem mladší generace však není ničím neobvyklým. „Každý, kdo si elektrokolo vyzkouší, mu propadne,“ usmál se Milan Klement, majitel firmy E-kola Vysočina s pobočkami v Jihlavě a v Přibyslavi. Kola, která veřejnosti půjčoval, má i v nově otevřené prodejně specializované pouze na elektrokola, sídlí v jihlavském Krystalu.

Na akci se angažoval také Besip a krajská koordinátorka Veronika Vošická Buráňová potvrdila, že akce cílila zejména na seniory. „Zaměřujeme se primárně na tu nejstarší kategorii účastníků silničního provozu nad šedesát let, je to jedna z těch nejohroženějších,“ řekla. Dodala, že jízdní vlastnosti kol s elektromotorem jsou jiné než těch běžných a ideálním místem, kde se s novým dopravním prostředkem seznámit jsou právě dopravní hřiště. „Perfektně simuluje reálný provoz,“ podotkla.