Ve čtvrtek se v Domě kultury v Jihlavě setkaly tři stovky seniorů z celé Vysočiny. Šest z nich si odneslo ocenění Zlatý senior, které Svaz důchodců uděluje už šestým rokem. Dalších devět lidí, kteří se aktivně zapojují do života seniorů, dostalo pamětní list s grafikou Jindřicha Bošky.

Ocenění Zlatý Senior podle Pavly Radové, která je předsedkyní Svazu důchodců, dostávají aktivní senioři, kteří ve svém volnu a bez nároku na odměnu pomáhají druhým seniorům. „Letos máme nejvíce oceněných. A to celkem šest. Pět z nich jsou malíři, kteří nám poskytují své obrazy na naše výstavy a šestým je pán, který nám se svým vnukem hraje na akcích pro jubilanty," přiblížila oceněné Pavla Radová.

Letos se také Svaz důchodců rozhodl ocenit i ty, kteří seniory ještě nejsou, ale zapojují se do činností důchodců. „Těch jsme letos ocenili devět a je mezi nimi například i patnáctiletý Martin Pospíchal, který s Jiřím Lausem hraje na těch našich akcích," upřesnila Raková. Pamětní listy dostali i lidé z mimo jihlavských organizací. „Přijeli lidé ze Žďáru nad Sázavou a nebo z Nového Města na Moravě," doplnila Radová.

V průběhu zábavního odpoledne v jihlavském Domě kultury připravili pořadatelé i několik novinek. „Měli jsme módní přehlídku i s pánským osazenstvem a nebo úplně poprvé vystoupil také romský zpěvák Stanislav Kejval," dodala Radová. Dále se představila taneční skupina Hotch potch, zástupci ze Sokola a k poslechu a tanci hrála kapela Otíňanka.

Lidí v seniorském věku, kteří by se chtěli aktivně zapojovat do organizace nejrůznějších aktivit je podle Radové stále málo, proto i akce Zlatý senior se zaměřuje na ocenění dobrovolníků a na případnou motivaci těch, kteří by se chtěli zapojit.

IVA BÍNOVÁ