Stěhování čeká také na 90 klientů Domova důchodců Ždírec. Přesun je dočasný. Areál ve Ždírci čeká rozáhlá rekonstrukce. Budovy po přestavbě nabídnou klientům od podzimu 2011 vyšší komfort s prostornými pokoji pro méně obyvatel.

Pro seniory je stěhování rána

„Zvykli jsme si na náš domov, ale musíme pryč. Na stará kolena je to těžká věc, ne všechni stěhování zvládnou bez problémů,“ shodli se muž a žena žijící v pokoji v přízemí dobronínské pobočky.

Samospráva Dobronína zvažuje, jak naloží s uprázdněným objektem.

„Přesun obyvatel domova bude spíš nevýhoda pro ně i pro obec. Ti lidé mají v Dobroníně kořeny. Starý strom se těžko přesazuje, když ho vytrhnete z místa, kde rostl celý život,“ přiblížil dobronínský starosta Jiří Vlach.

„Na druhé straně nám nařizují normy Evropské unie kubaturu místností na jedno lůžko, byl by třeba výtah, zateplení a mnoho drahých změn. Proto se pobočka ruší,“ doplnil Jiří Vlach.

Podle ředitele Domova důchodců Ždírec Miroslava Svatoše připravují sestřičky obyvatele dobronínské pobočky na stěhování do Havlíčkova Brodu.

Klienti budou žít v budově po chirurgii

„Na nástěnce mají naši senioři znak Havlíčkova Brodu, aby věděli, kde budou nějaký čas žít. Máme objekt bývalé chirurgie. Topí se tam a větrá, aby byl připraven k bydlení,“ přiblížil Miroslav Svatoš.

Do konce června by mohla být dobronínská pobočka domova podle ředitele Svatoše vystěhovaná.

Dobronínští zvažují, jak s vráceným objektem naloží, ale potýkají se s nedostatkem peněz. „Rádi bychom stihli přestěhování seniorů ze Ždírce i Dobronína do konce června, abychom uvolnili objekt ve Ždírci pro přestavbu,“ upřesnil Petr Krčál z krajského úřadu.