„Všichni tři klienti se na dnešní den velice se těšili. Především paní Marie, která nedávno oslavila osmdesáté narozeniny. Za úkol si vzala přípravu hlavního chodu,“ řekla sociální pracovnice Domova pro seniory Telč Hana Bártová.

Všichni, včetně mě, jsme ale od seniorů očekávali, že si jako hlavní chod zvolí například šunkofleky či jiný tradičnější pokrm z těstovin. Opak ale byl pravou. Paní Marie totiž krájela olivy a balkánský sýr.

„Senioři se sami rozhodli připravit těstovinový salát s olivami, balkánským sýrem a zeleninou. Je to sice pokrm, na který nejsou zvyklí, ale velice jim zachutnal, když jim ho poprvé uvařili žáci z telčské praktické školy,“ vysvětlila výběr Bártová.

Palačinky s džemem ozdobené šlehačkou, mandarinkami a čokoládou už byly klasikou. „Zpočátku se nám na pánvičce hodně lepily. Nakonec jsme si vzali jinou pánev a už to bylo lepší. První se nikdy nepovede,“ usmál se senior Rudolf, který letos oslaví 86 narozeniny. Dezert připravoval s o šest let starší Libuší.

Dva týmy deváťáků a jeden tým telčských seniorů se utkali v kuchařské soutěži na Základní škole Masarykova v Telči.
OBRAZEM: Senioři si s deváťáky poměřili své kuchařské dovednosti

Dvě tříčlenné skupinky deváťáků se rozhodly pro podobný hlavní chod. Těstoviny se špenátovou omáčkou a krůtím masem. „Menu vaříme poprvé. Recepty jsem dali dohromady podle toho, co rádi jíme. Vařím i doma rodičům,“ řekl deváťák Šimon Nevrkla, který šéfoval tříčlenné skupince chlapců. Klukům se povedly nezapomenutelné lívance.

V druhé skupině těstoviny a sladký dezert pana cottu vařily dvě dívky a chlapec. „Dělám to, co mi přijde pod ruku. Především krájím. Náročnější práci například s masem nechávám na kolegovi,“ dodala deváťačka Karolína Kohoutová.

„Kluci u nás na škole by nejraději vařili pořád, ale to nejde,“ zasmála se učitelka vaření Lenka Božková. V telčské základní škole se od šesté třídy učí vařit jak dívky, tak i chlapci.

Velký dort za první místo si nakonec ze školy odnášeli senioři, i když nevyhráli. Dva menší dorty si rozdělili studenti. Skončili se stejným počtem bodů na prvním místě. „Bylo by smutné, kdybychom vyhráli my,“ tleskala žákům Libuše.

Zájem seniorů o problematiku falešných zpráv byl značný.
Senioři se dozvěděli, jak funguje propaganda