Letci původně z Českých Budějovic absolvovali osobní výcvik na letišti v Čáslavi. Plnili několik úkolů, mezi nimiž byl let pod zakrytou kabinou. Instruktor simuloval závady, pilot je řešil. Stíhačka se dostávala do nezvyklých poloh a oba muži tak nacvičovali vyšší techniku pilotáže v mezním režimu. Bylo to ve výšce 3000 metrů a stroj letěl rychlostí 650 km/hod. V ostré zatáčce vpravo ale začal ztrácet rychlost, otřásal se.

Kritickou situaci zachytil magnetofon, na kterém jsou zaznamenány hlasy obou pilotů, kteří se ve vypjaté chvíli rozhodli katapultovat. Když jeden z nich vykřikl "jdeme ven", za šest sekund stroj dopadl na zem. Z nálezu na místě dopadu vyplývá, že oba letci měli ruce na zdvojené vystřelovací rukojeti a jeden z nich za ni zatáhl několik vteřin před dopadem. Oba kryty kabiny byly odstřeleny, ale k vlastní katapultáži kvůli nárazu o zem nedošlo. "Celá havarijní situace, od první ztráty rychlosti v ostré zatáčce až po dopad na zem trvala pouhých 35 sekund," říká Pavel Krejčí, který podrobně na webu leteckabadatelna.cz mapuje okolnosti herálecké tragédie.

Vyšetřovací tým stanovil, že bezprostřední příčinou nehody byla usilovná snaha zabránit pádu letadla. Osádka tak ztratila čas potřebný k nouzovému opuštění stroje. Rozhodnutí o katapultáži padlo až s velkým prodlením a posádka tak za chybu zaplatila životem.

Snímky pořízené po havárii letounu.
Seriál Deníku: U Sušic zahynuli tři členové posádky letounu C-3AF

Mezi prvními byl na místě zřícení letadla bývalý herálecký starosta Antonín Trávníček, který si dodnes na osudný listopadový den dobře vzpomíná. "Mám spoustu fotografií a dokumentů nejen k samotné havárii, ale i k výstavbě pomníku obou letců. Kopal jsem mu základy," říká pamětník. Památník se jmény Drahoslava Mládka a Jiřího Trunečky zdobí nápis "Chtěli se dotknout hvězd". Jejich památku uctívají kamarádi, kteří se letos už po pětadvacáté sejdou u pomníku. "Každoročně se tam objeví věnec, jezdí tam stále," potvrzuje současný místostarosta Matěj Trávníček.

Pětadvacet let na podzim uplyne od zřícení vojenské stíhačky do lesů u Herálce. Dodnes mají lidé tragédii v paměti.Pětadvacet let na podzim uplyne od zřícení vojenské stíhačky do lesů u Herálce. Dodnes mají lidé tragédii v paměti.Zdroj: leteckabadatelna.cz

O tragédii se dodnes vypráví a vzpomínky se noří z paměti mnoha lidí v širokém okolí. Starosta Vortové u Hlinska Lukáš Pešek byl v roce 1996 malý kluk. "Pamatuji se na to dobře. Stroj letěl nízko a velkou rychlostí. A pak se ozvala velká rána," říká.

Ještě jedna zajímavost se váže s krajem na hranici okresů Chrudim a Žďár nad Sázavou. V roce 1998 se totiž zřítila k zemi další vojenská stíhačka. Rovněž vylétla z čáslavské základny a při nácviku vzdušného boje se stala neovladatelnou. Dopadla do lesa mezi Chlumětínem a Svratkou, ale piloti se úspěšně katapultovali. Místní lidé proto oblast nazývali českým bermudským trojúhelníkem.