Jako slabou a mizernou, tak hodnotí uplynulou lyžařskou sezonu na sjezdovce v Brtnici starosta Stanislav Jirků. Ostatní ski areály z Jihlavska mají za sebou průměrnou sezonu, která s největší pravděpodobností nebude tak ztrátová jako ta předchozí. Většina sjezdovek ukončila sezonu už před několika týdny. V provozu zůstává jen Šacberk u Jihlavy, kde končí v pondělí. „Když už konečně začalo mrznout, objevil se problém s nedostatkem vody na výrobu technického sněhu. Když se podařilo vše opravit a upravit svah, přišla obleva. O vánočních svátcích se u nás nelyžovalo, to bylo další minus. Občas se porouchal vlek, někdy lyžování přerušilo oteplení," uvedl Jirků a dodal: „Kolik k nám zavítalo lidí, zatím nemáme zjištěné. Bylo i pár pěkných víkendů, kdy byl zájem slušný. Ve všední dny byla návštěvnost vesměs slabá a ke konci sezony už naprosto mizivá. V Brtnici se s přestávkami lyžovalo od druhé poloviny ledna do 3. března.

Plány na příští sezonu jsou v Brtnici jasné. Vlek je nutné opravit tak, aby už nebyl poruchový. Nutné je i zajištění toho, aby v nádrži s vodou na výrobu technického sněhu byl vždy dostatek vody. „Je zřejmé, že obec bude muset provoz sjezdovky dotovat, ale bereme to tak, že je to služba pro obyvatele města, a hlavně pro místní školu. Škola totiž na sjezdovku jezdí často, toto sportovní vyžití je v Brtnici potřeba," zmínil starosta.

V Mrákotíně si na lyžařskou sezonu nijak zvlášť nestěžují. „Co se týče zájmu, hodnotil bych to jako trochu lepší průměr. Ze začátku to byla katastrofa kvůli počasí, potrápily nás oblevy, ale nakonec se to u nás vylepšilo během února. Co se týče financí, do ztráty doufám nepůjdeme," řekl Josef Mikšíček z mrákotínského lyžařského areálu. Areál byl v provozu od konce prosince do 10. března, občas provoz přerušila obleva. A jaká bude v Mrákotíně příští sezona? „Žádné novinky nechystáme, šetříme peníze na nový vlek, s výměnou počítáme za rok, za dva," sdělil Mikšíček.

S uplynulou sezonou jsou spokojeni v Lukách nad Jihlavou, kam lidi přilákala nová čtyřsedačková lanovka. „Byli jsme vůbec rádi, že se lanovku podařilo spustit hned na začátku sezony. Byla to startovací sezona, proto to tak bereme. Lanovka přinesla oživení zájmu, vrátili se k nám lyžaři ze Znojemska a Brněnska. Rodiny s dětmi byly s novou lanovkou velmi spokojeny. Sezonu hodnotím jako lepší průměr," vysvětlila Magda Vaňková z louckého areálu. Podobně jako v jiných areálech, ani tady se nevyhnuli některým problémům. „Asi třikrát lanovka stála kvůli silnému větru. Jednou jsme přerušili provoz na dva dny. Někdy jsme se museli vypořádat s oblevou, nejhorší byla ta po vánočních svátcích," dodala Vaňková. Sezona v Lukách začala 21. prosince a skončila 16. března.

Společné prázdniny

Sezona vcelku vyšla i na Čeřínku u Jihlavy. „Doufáme, že ztrátová nebude a neskončíme v červených číslech. Sezona byla o něco lepší než loni, návštěvnost byla standardní. Nejvíce nám pomohl posun termínu jarních prázdnin, vyšlo to pěkně, že se dalo lyžovat. Přijeli lidé z Brněnska a Znojemska, kteří také měli prázdniny. Takto by to mohlo být každý rok," popsal situaci Vladimír Mátl z Čeřínku. Na Čeřínku uvažovali, že by vzhledem k návratu zimy mohli spustit sjezdovku i nyní, na konci března. „Skončili jsme 17. března a poslední dny byla návštěvnost velmi slabá. Obnovení provozu by se nám už nevyplatilo, lidi nemají zájem," doplnil Mátl.

Na letošní sezonu budou vzpomínat v dobrém i na Šacberku. „Loňská sezona byla velmi ztrátová, nejhorší za posledních osm let, ta letošní je průměrná. Prosinec a leden byly slabší, ale sezonu vylepšil únor a březen," přiblížil její průběh Pavel Havlíček ze Šacberku. Ten jako jediný o Velikonocích jede.

ZUZANA MUSILOVÁ