Společně s Lipnicí nad Sázavou bude první památkou na Vysočině, která se k tomuto kroku odhodlala. Objekt zámku bude zpřístupněn po celý víkend od 10 do 16 hodin. Sezonu slavnostně zahájí patnáctiminutový koncert uměleckých škol z Telče a Dačic.

„V sobotu od 15 hodin zazní ze zámku slavnostní fanfáry. Půjde o krátký koncert hudebních škol z Telče a Dačic. Do budoucna bychom chtěli začátek každé sezony nějak slavnostně uvést a zpestřit, abychom lidi nalákali," poznamenal kastelán telčského zámku Bohumil Norek.

Návštěvníci telčského zámku se musí i v letošním roce připravit na desetikorunový poplatek za vstup do objektu. V loňském roce zámek tuto novinku zavedl na hlavní sezonu v červenci a v srpnu. Letos toto opatření možná ještě rozšíří. „Uvažujeme o zvýšení ceny a rozšíření na delší část sezony, ještě uvidíme. Nechceme na návštěvnících za každou cenu vydělávat, ale pokud cenu navýšíme, tak s tím, že rozšíříme aktivity v zámku o doprovodné akce, různé výstavy v zámecké zahradě a podobně," popsal zavedené opatření kastelán. Loni se tak návštěvníci, kteří zaplatili desetikorunový poplatek, těšili například z vystoupení pořádaných telčskou šermířskou školou Ballestra.

„Návštěvníka je třeba před samotnou prohlídkou zámku, na kterou čeká, pobavit a zabavit. Pokud návštěvník nemá co dělat, často vymýšlí různé ptákoviny a setkali jsme se i s tím, že někde něco ničí nebo olupuje," doplnil Norek.

A jaké novinky si telčský zámek pro sezonu připravil? Ve spolupráci s filmovými ateliéry na Barrandově se v zámecké galerii ukážou kostýmy a předměty ze zhruba čtyřiceti až padesáti filmů, které se v Telči točily. Výstava se bude jmenovat Po stopách filmů v Telči. „Zdaleka to není veškerý počet natočených filmů. Rádi bychom proto přilákali pamětníky, kteří by zavzpomínali na natáčení, případně nám donesli fotky, které mají. Z dřívější doby se toho tolik nedochovalo, tolik se nefotilo," uvedl k chystané výstavě telčský kastelán.

Dále telčský zámek chystá od května výstavu loveckých trofejí. Tak jako každý rok, půjde o výstavu trofejí za uplynulou loveckou sezonu. Kromě toho budou k vidění i různé anomálie. „Když je nějaké zvíře nemocné, tak se mu paroží nevyvine tak, jak by mělo," doplnil Kastelán.

Zpestřením aktivit bude letos také krajské kolo folklorní soutěže Zpěváček 2014. To se uskuteční v sobotu 5. dubna od 10 hodin ve Společenském a Justičním sále Státního zámku Telč. „Prezence a zázemí pro zpěváky bude v Univerzitním centru naproti zámku. Letos se přihlásilo rekordních 80 soutěžících," sdělil Jaroslav Novák, předseda Horáckého folklorního sdružení Jihlava, které soutěž už pošestnácté pořádá. Letos poprvé na zámku v Telči. Děti soutěží ve třech kategoriích.

V červnu čeká zámek Pohádkový víkend pro děti ve spolupráci s filmovým studiem Barrandov.

V hlavní turistické sezoně, v červenci a v srpnu, jsou pro změnu opět připraveny dva termíny oblíbených nočních prohlídek. „Letos bychom pro velký zájem mohli přidat ještě třetí termín v září nebo v říjnu," doplnil kastelán Norek. Tyto prohlídky dělá zámek ve spolupráci s dačickým divadelním spolkem Tyl. „Loni s námi začal spolupracovat Ivo Jahelka a letos se možná dočkáme i jeho kolegy Miroslava Palečka," prozradil Norek.

Vstupné na prohlídkové trasy zůstává stejné jako loni. Více na www.zamek-telc.eu.