Dvacet osm středních škol z celé České republiky a dvě školy z Rakouska se zúčastní ojedinělé módní soutěže studentů s názvem Mladý módní tvůrce. Akce se uskuteční tento čtvrtek od 10 hodin v DKO v Tolstého ulici v Jihlavě. Divadelní sál naplní oděvní tvorba ve formě módních přehlídek a společenský sál bude rájem kadeřnic a kosmetiček.

Témata jednotlivých kategorií slibují zajímavou podívanou, která nabídne návštěvníkům nejen inspiraci pro slavnostní i všední chvíle, ale vezme je také do kreativní fantazie soutěžících. „Akce začne v 10 hodin dopoledne a skončí kolem půl páté odpoledne. Jednotlivé kategorie budou hodnotit poroty, které jsou složené z odborníků," uvedla Jarmila Vondrušková, jedna z organizátorek soutěže. Organizátorem akce je totiž Obchodní akademie, Střední zdravotnická škola a Střední odborná škola služeb Jihlava (OA, SZŠ a SOŠS Jihlava).

Do oděvní tvorby se přihlásilo více než sto studentů. Ti budou usilovat o co nejlepší hodnocení porotců v sedmi kategoriích. Zajímavou podívanou slibuje například oděvní tvorba inspirovaná znameními zvěrokruhu nebo kategorie nazvaná bublinková mánie.

Dalších sedm desítek studentů bude chtít porotu zaujmout líčením a účesy. „Kadeřnice budou soutěžit v kategoriích inspirovaných oživlou panenkou Monster High a gejšou 21. století. Kategorie bodypainting bude čerpat inspiraci u Alenky v říši divů a kosmetičky popustí při líčení fantazii na téma extravagance afrických kmenů. Extravaganci afrických kmenů předvedou také nehtové specialistky," vyjmenovala organizátorka soutěže Jarmila Vondrušková.

Hvězdná porota

Na to, že budou vybráni opravdu ti nejlepší studenti, dohlédne odborná porota, která je složená z předních českých odborníků. Oděvní tvorbu bude hodnotit jeden z nejznámějších českých návrhářů Luděk Hanák. Společně s ním usedne do poroty Nina Prován Smetanová, Alice Kubešová, Beata Jarošová, Miroslava Měrtlíková a Tereza Sabáčková.

V ostatních kategoriích se představí například Blanka Hašková, která je pětinásobnou mistryní České republiky v účesové tvorbě. Dále se v porotě představí Pavel Bauer, který se v letošním roce stará o image finalistů SuperStar nebo přední český vizážista, stylista a módní návrhář Pavel Filandr. Nehtové umění zase zhodnotí mimo jiné Denisa Duksová Pýchová, která je celosvětově uznávanou odbornicí na nehty a v roce 2012 vyhrála mistrovství světa právě v této disciplíně. Toto je jenom zlomek porotců, kteří budou hodnotit výtvory studentů, možná svých budoucích kolegů.

Zahraniční studenti přijedou ze středních škol v Hollabrunnu a z partnerského Sankt Pölten.

Soutěž má v rukou Sdružení pro pořádání soutěže Mladý módní tvůrce ČR a OA,SZŠ a SOŠS Jihlava. Spoluvyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Mediálním partnerem je Rádio Jihlava.