„Přestože jsme zatím nezavedli standardní režim zimních služeb, na každém cestmistrovství v kraji jsou připraveny sypače, které vyjedou okamžitě při zhoršení podmínek na silnicích,“ potvrdil včera Deníku ředitel krajské správy a údržby silnic Jan Míka.

„Zavedli jsme režim zvýšené obezřetnosti. Jak se objeví hlášení o namrzání vozovek, hned preventivně vyjedeme,“ upřesnil první muž krajských silničářů.

Pět provozů v okresních městech je rozděleno na cestmistrovství. To na Jihlavsku funguje v krajském městě a v Telči. Dál se dělí na střediska. Pod Jihlavu patří Polná a Třešť spadá pod Telč.

„Na území okresu Jihlava může okamžitě vyjet sedm sypačů. Šest v Jihlavě a jeden v Telči. Všechny vozy jsou v pořádku,“ potvrdil včera odpoledne vedoucí Cestmistrovství Jihlava Milan Veleba.

Silničáři mají dnes podle cestmistra Veleby 290 tun soli na ošetření silnic I. třídy a na „dvojkové“ silnice 700 tun.

Nové stroje umí přesně dávkovat sůl

„Dostali jsme osmadvacet nových špičkových sypačů. Můžeme přesně dávkovat solanku, a ušetříme tak hodně soli. Úsporu využijeme na silnici z Jihlavy do Pelhřimova, kde letos budeme poprvé se souhlasem ministerstva solit,“ upřesnil ředitel Míka.

Upřesnil, že předpis nařizuje pluhování do centimetrové vrstvy sněhu a pak lze povrch stříkat solankou.

„Největší problém máme, když napadne během hodiny množství sněhu. Pak dlouho trvá, než se rozhrne. Ať děláme co děláme, vždycky se nakonec dozvíme, že silničáři opět zaspali,“ uzavřel Veleba.