Silnice v majetku kraje, která vede z Polné do Hrbova, přišla dodatečně Kraj Vysočina na více než šestadvacet tisíc korun.

Kraj platil za období od 23. října 2012 do 8. prosince 2014, tedy za 777 dní, kdy pozemky pod silnicí II. třídy vlastnila a peníze si nárokovala soukromá společnost.

Peníze po správci silnice požadovala firma Victoriaville Ltd, která sídlí na britských ostrovech a pravděpodobně se stala v srpnu 2012 vlastníkem pozemků, na nichž část krajské silnice leží.

Náhradu ve výši 26 066 korun schválili na svém posledním jednání vysočinští radní.

Společnost Victoriaville se o peníze přihlásila prostřednictvím advokátní kanceláře Homolka. Jazykem právníků se jednalo o vymáhání a následně poskytnutí bezdůvodného obohacení za užívání pozemků. Podle advokátů požadoval vlastník náhradu za užívání svých pozemků, neboť se na nich nachází část stavby, která patří kraji.

Zástupce advokátní kanceláře Homolka uvedl, že záležitost považuje za uzavřenou. „Klient nechce kauzu rozmazávat," dodal právník Jaroslav Homolka mladší. Proč a od koho současný vlastník pozemky pod silnicí kupoval, říci nechtěl.

Krajští radní probírali na poslední schůzi další možný postup, ale jednoznačně dobré řešení nenašli. Varianta s odkupem dvou tisíc čtverečních metrů pozemků od společnosti se jim nelíbí kvůli navrhované ceně. „Částku, za kterou chce firma pozemek prodat, považujeme za velice spekulativní. To nemůžeme v žádném případě přijmout," uvedl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD). Částka, kterou za pozemky firma požaduje, se blíží k milionu korun, cena za metr čtvereční se tak pohybuje ve stovkách korun. Kraj přitom obvykle vykupuje pozemky za padesát korun za metr čtvereční.

Podle radních je situace velice nepříjemná. „V okamžiku, kdy jsme začali dávat dohromady pozemky pod silnicí u Polné, začaly se objevovat spekulativní nákupy," uvedl Běhounek.

MICHAELA ČERNÁ