„Už kolem šesté ráno se tvořily kolony, značení na silnici teprve pracovníci dávali. Semafory byly v úsecích od Beranovce na Vílanec a v úseku od Čížova až na odbočku do Jihlavy v lokalitě Ráj," popsal první zkušenost řidič Nosek. V obou úsecích se zdržel dohromady dvacet minut, a nestihl přijet na čas. „Hodně lidí se otáčelo a jelo přes Stonařov na Brtnici či přes Třešť. Asi to tak příště udělám také," řekl řidič.

Podobný scénář během včerejška zažilo více řidičů. A se zpožděními v desetikilometrovém úseku mezi Jihlavou a Stonařovem budou muset motoristé počítat i nadále. Stejně jako cestující v autobusech. Anna Dvořáková jela včera pravidelným spojem v 8.40 ze Stonařova do Jihlavy. Zatímco při běžném provozu přijede do krajského města kolem deváté hodiny, včera dorazil autobus s půlhodinovým zpožděním.

DVOJE SVĚTLA

Autobusový dopravce ICOM transport ovšem zatím jízdní řády upravovat nebude. „Počkáme, jak se situace během prvních čtrnácti dní či měsíce vyvine. Je komplikované dělat zásahy do jízdního řádu, když se opravují hned tři úseky na jednom silničním tahu za sebou," uvedla Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva dopravní společnosti.
Cestující na této trase nyní musí s komplikacemi a případným zpožděním počítat. Pokud ovšem společnost vyhodnotí, že je třeba úpravu jízdního řádu udělat, dohodne se s Krajem Vysočina na dalším postupu.

Stavbaři ze společnosti Silnice Group, kteří desetikilometrový úsek silnice první třídy číslo 38 mezi Jihlavou a Stonařovem opravují, začali včera frézovat povrch v Rančířově.
První semafory jsou tedy instalované ihned na výjezdu z krajského města v lokalitě zvané Ráj. A to hned na dvou místech. První na výjezdu z vedlejší Znojemské ulice v lokalitě Ráj a druhé přímo na silničním obchvatu ve směru od Pístova.

Nejprve se rozsvítí zelená světla autům, která stojí na obchvatu. V druhém sledu potom vyjíždí řidiči na zelenou ve směru od Znojemské ulice. Během včerejška ovšem někteří řidiči stojící na obchvatu, kteří už měli červenou, tento signál nerespektovali, a zařadili se za těmi, kterým se rozsvítila zelená na vedlejší silnici.

Řada řidičů v příštích dnech a týdnech zvolí způsob, jak se semaforům vyhnout. Kdo se jim ovšem nevyhne, jsou obyvatelé Vílance. V obou směrech, jak na Jihlavu, tak na Stonařov se musí připravit na opravovaný úsek se světly. „My se tomu nevyhneme, nemáme zpevněnou objízdnou cestu. Budeme se muset obrnit trpělivostí," uvedla starostka Vílance Lenka Maršánová.

Lidé ve Vílanci dostali do schránek dopisy s informacemi o tom, že se minimálně na příští tři měsíce musí připravit na dopravní omezení. „Měsíc a půl by se mělo pracovat na jedné půlce, další měsíc a půl na druhé. Potom se semafory posunou dále," doplnila Maršánová.

Sama si během prvního dne v koloně také postála. Měla nějaké schůzky, obě stihla. „Lidé, kteří jezdí do práce, budou muset vyjet dříve. Kolony tady teď budeme mít," dodala starostka Vílance s tím, že další nápor přijde v letních měsících.

„Auta tudy jezdí na Vídeň a dále potom na dovolenou do Chorvatska. V létě je to znát, od té šesté hodiny večerní provoz houstne, tím jak lidé jezdí na dovolenou přes noc," zamyslela se Maršánová.

Investorem stavby je Ředitelství silnic a dálnic, které počítá s tím, že desetikilometrový úsek do zimní sezony kompletně opraví. Naposledy se tato silnice opravovala před patnácti lety, a nutně už zase potřebuje rekonstrukci.

Denně po tomto silničním tahu první třídy projede v průměru kolem sedmi tisíc aut.

Oprava je rozdělená do pěti dvoukilometrových úseků. V první fázi se opraví tři úseky, v druhé fázi potom zbylé dva. K omezením ve Vílánci a Rančířově má v této první fázi přibýt ještě oprava v úseku od Stonařova na Prostředkovice a Suchou. Během včerejška v tomto třetím úseku ještě světelná signalizace nebyla nainstalovaná.