Až pětačtyřicetiminutové zpoždění nyní mohou nabrat řidiči, kteří jedou po silnici 1/38 mezi Jihlavou a Znojmem. Ve Stonařově a v sousedních Prostředkovicích totiž probíhají práce na silnici, jezdí se tam jen jedním jízdním pruhem a doprava je řízena semafory nebo dělníky ze stavby. V místě se zejména v době odpolední dopravní špičky tvoří několikakilometrové kolony.

Práce na silnici komplikují život i samotným obyvatelům těchto obcí. V Prostředkovicích musela být autobusová zastávka dočasně přesunuta do sousední Suché. Kdy budou všechny práce hotové, se zatím přesně neví, hodně záleží i na počasí. Celou situaci komplikuje i to, že po této silnici jsou vedeny celkem dvě objízdné trasy pro nákladní vozidla, těch je tu tedy ještě o něco vyšší počet než obvykle.

Na průtahu Stonařova se nyní postupně opravují dešťové vpustě, a dá se jezdit jen jedním jízdním pruhem. Nejprve silničáři řešili úsek od křižovatky se silnicí II/402 směrem na Dlouhou Brtnici. Nyní se pohybují v úseku od této křižovatky směrem na Jihlavu. „U křižovatky stojí semafor a vzniká tam řada kolizních situací. Například když se tam kvůli stojícím autům nemůže vytočit kamion přijíždějící od Třeště. Stane se, že se pak zablokuje celá křižovatka. Je to hlavně o ohleduplnosti řidičů, jestli vozidla z vedlejší silnice pustí, nebo ne," vysvětlil místostarosta Stonařova Ivan Šulc.

Práce ve Stonařově začaly minulý týden a hotové budou do konce října. „Dešťové vpustě v tomto místě byly v hodně špatném stavu, opravu už nutně potřebovaly. Na rok 2015 je v plánu oprava celého průtahu Stonařovem," řekla ředitelka vysočinského Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová.

Oprava silnice v Prostředkovicích začala v úterý. Část silnice přes Prostředkovice je vyfrézovaná, dá se tam projet jen jedním jízdním pruhem. V nejhorším stavu se nacházela vozovka na mostě přes řeku Jihlávku. Kdy práce v Prostředkovicích skončí, podle Tesařové záleží hlavně na počasí. Část silnice v Prostředkovicích se opravovala už loni. „Opravdu se zatím nedá říct, kdy to bude hotové. Bohužel se nám tu shodou okolností sešly dvě akce na jednom místě. K tomu tudy aktuálně vedou dvě objízdné trasy pro nákladní dopravu, odkloněnou od rekonstruované křižovatky u Kostelce a od Zašovic, kde se také opravuje," doplnila Tesařová.

Opravy komplikují život hlavně obyvatelům Prostředkovic. „Autobusová zastávka musela být kvůli bezpečnosti cestujících přemístěna do Suché. Lidé z celé situace samozřejmě nadšeni nejsou, ale silnice se opravit musí," řekla starostka Prostředkovic a Suché Miroslava Bártů.

ZUZANA MUSILOVÁ