Problémy na dálnici začali už po čtvrtečním poledni, když spadl strom na projíždějící vůz. Provoz pak zablokovaly tři spadlé stromy na 127. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Dálnice se na hodinu zastavila a Jihlavou projížděla nekonečná kolona aut. Kolem třetí hodiny odpoledne byl provoz obnoven.

Zhruba v půl šesté večer se však ve směru na Brno opět mezi 119. a 134. kilometrem, tedy mezi Velkým Beranovem a Měřínem, dálnice uzavřela. Kolony stojících vozidel podle policie měřily až čtrnáct kilometrů.

O dvě hodiny později se ve úseku dvou set metrů uzavřel levý jízdní pruh i v protějším směru. „Lokálně se tvořily kolony i v tomto směru, ale na Brno to bylo horší,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Vzhledem k bezpečnosti silničáři museli přestat s odklízením stromů po setmění, policisté ale nadále stahovali vozidla z dálnice a řešili dopravní situaci na objízdných trasách. Bylo to ve tmě náročnější než za denního světla? „V noci je to trochu složitější, ale na druhou stranu nebyl takový provoz,“ odpověděla Čírtková.

Ilustrační foto.
Kůrovcová kalamita se podepisuje i na stavu silnic

Práce s odklízením desítek stromů z dálnice opět začali až včera po šesté hodině ranní. Dálnice byla znova průjezdná kolem půl osmé ráno, tedy po čtrnácti hodinách. Kromě popadaných stromů bylo nutné odstranit i nahnuté stromy, u kterých hrozilo, že spadnou.

Spadlé stromy ve čtvrtek odpoledne zastavily také provoz na železnici u Hodic na Jihlavsku a u Žďáru nad Sázavou, stovky domácností zejména na Třebíčsku a Žďársku byly bez proudu.

„Vše souvisí s oslabením stromů suchem. Chřadnou všechny dřeviny a jsou podstatně náchylnější k poškození větrem nebo škůdci,“ odpověděla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová na dotaz, proč jsou poslední dobou stromy daleko náchylnější k poškození při větrném počasí.

Vznikaly i požáry

Zatímco včera už byl silný vítr minulostí, ve čtvrtek měli hasiči plné ruce práce, silný vítr v nárazech dosahující až sedmdesáti kilometrů v hodině nejen lámal stromy.

Byl také příčinou 49 lesních požárů, nedostatečně uhašené ohniště po pálení klestí často zaplanulo i po několika dnech. Jediná výraznější škoda způsobená ve čtvrtek požárem byla v seníku v Radostíně na Žďársku.

Za čtvrtek se počet zásahů hasičů zastavit na čísle 141, denní průměr je přitom kolem pětadvaceti. „Vysočinští hasiči v průběhu dne odstraňovali popadané stromy z komunikací na více než sedmi desítkách místech,“ uvedla mluvčí Petra Musilová. Nejvíce zásahů bylo na Žďársku.

Blokové čištění. Ilustrační foto
Jarní úklid ulic nabízí den co den zajímavé příběhy