Vyplývá to ze strategie rozvoje cykloturistiky a cyklodopravy na Vysočině, kterou nechal poprvé vypracovat kraj. „Zatím se o zlepšování podmínek pro cyklisty staraly hlavně obce. Kvůli lepšímu provázání aktivit začíná nově na krajské úrovni pracovat cyklokoordinátor," uvedl hejtman Jiří Běhounek.

Vypracování strategie pro léta 2014 až 2020 zadal kraj odborníkům loni v dubnu. „S tím materiálem, který byl předložen, rada vyslovila spokojenost," řekl hejtman. Cyklokoordinátor by měl v nejbližších dvou měsících navrhnout konkrétní kroky k dalšímu zlepšení podmínek pro cyklisty. „Samozřejmě, nemůžeme to dělat bez obcí a bez měst," podotkl Běhounek.

Vysočina se přes kopcovitý terén řadí mezi oblíbené cykloregiony. Krajina dává dobré možnosti pro jízdy na horských kolech.

V lese u Nového Města na Moravě na Žďársku byla v září otevřena 30 kilometrů dlouhá síť adrenalinových tras, jimž se říká singltrek. Další by mohly vzniknout třeba u Humpolce.

Síť cyklotras, které vedou převážně po vedlejších silnicích, je v kraji dost hustá. Někde ale vedou po frekventovaných tazích nebo se s nimi nebezpečně kříží.

Cyklostezek, tedy speciálních komunikací pro cyklisty a chodce, bylo na Vysočině zatím postaveno 92 kilometrů. Hodně je využívají in-line bruslaři.

Podle strategie je cyklostezek ve městech Vysočiny spíš málo. Radnice je budují hlavně díky dotacím. Aktuálně města připravují stavbu dalších 215 kilometrů cyklostezek. U projektů, u nichž už přípravy pokročily, převyšují náklady v součtu 180 milionů korun.