Už dvě z pěti krajských nemocnic musely požádat o výpomoc. Ta bude prozatím poskytnuta na dobu jednoho měsíce. „Pokud jde o Nemocnici Pelhřimov, její vedení v tuto chvíli vyhodnocuje naléhavost aktuální situace a o výpomoc požádají podle vývoje počtu hospitalizovaných v následujících dnech. Výpomoc armády byla vyžádána z důvodu kapacitních problémů na straně Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina, na který se o pomoc standardně obracíme,“ uvedl po jednání pracovní Covid skupiny Kraje Vysočina náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

V krajských nemocnicích se od minulého týdne počet hospitalizovaných s onemocněním Covid-19 zdvojnásobil. V pondělí ráno tam zdravotníci ošetřovali dvě stovky lidí s touto diagnózou. Čtrnáct nemocných skončilo na jednotkách intenzivní péče, dalších deset na umělé plicní ventilaci. „Nemocnice postupně omezují plánovanou operativu. Po Nemocnici Nové Město na Moravě k útlumu menších plánovaných chirurgických zákroků přistupují i Nemocnice Havlíčkův Brod, Pelhřimov a Třebíč. Pokud bude narůstat číslo hospitalizovaných, bude v dalších dnech k obdobnému omezení pravděpodobně přistupovat i Nemocnice Jihlava,“ popsal současnou situaci v krajských nemocnicích Vladimír Novotný.

Dřevěné srdce u Hartvíkovic láká nejen zamilované.
Dřevěné srdce zdobí skalní výběžek nad Hartvíkovicemi, podívejte na něj

Větší nápor zažívají i testovací centra. Na Vysočině dělají zdravotníci denně až tři tisíce odběrů PCR testů. To je o třináct set testů denně více než v měsíci srpnu. „Termíny jsou k dispozici podle vybraného místa téměř okamžitě, ale jsou i místa, kde se v těchto dnech čekalo na odběr šest dní,“ poznamenala Jitka Svatošová.

Na desce je celkem sedmnáct jmen, přičemž P. Jan Bula dostal trest smrti.
Trest smrti a 251 let žaláře: deska v Třebíči připomíná babické procesy

Komplikace se dotkly zejména odběrového místa v Třebíči. „Tam nyní dojde k posílení týmu. Čekací doby na testy u krajem neprovozovaných odběrových míst nejsme schopni ovlivnit. Ale i tak jsme za jejich kapacity rádi,“ řekl Vladimír Novotný.

Naopak zájem lidí o antigenní testování o něco klesl. „Denně je k dispozici až pět set termínů, což je o polovinu méně než v srpnu. Na antigenní testy se nečeká, výjimkou je testovací místo v Havlíčkově Brodě,“ uzavřela Jitka Svatošová.