Od začátku letošního roku je neustále v provozu sjezdovka Šacberk v Jihlavě – Zborné. Od středečního odpoledne je pak opět v provozu i čtyřsedačková lanovka v Lukách nad Jihlavou. O víkendu se tam očekává slušná návštěvnost. „Jakmile napadnou dva centimetry sněhu, lidé mají zájem jít lyžovat. Podmínky budou ideální, čerstvě napadl i prašan,“ uvedla provozovatelka skiareálu Magda Vaňková.

Ani příznivci běžkování by nemuseli přijít zkrátka. Ačkoliv není dostatek sněhu na technické upravování, SK Lyžařské Jihlavsko se pokusí na víkend zprovoznit pruh na bruslařský styl na okruhu Vysoká. „Pokud to půjde, tak i na Novém Hojkově. Je to výše, tak tam bývají podmínky vždy o něco lepší,“ prozradil Milan Koten z klubu. Nejaktuálnější informace lze najít na webu www.lyzarskejihlavsko.cz.

Další možností je samozřejmě svézt se mimo upravené stopy. Třeba na Telčsku. „Máme nějakých patnáct centimetrů sněhu. Lidi se mohou svézt po loukách, ale pro naše stroje a úpravu stop potřebujeme alespoň dvacet,“ řekl Roman Kadlec, provozovatel webu Běžky Telčsko.

Na své si přijdou i zájemci o bruslení. Na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě má veřejnost po celý víkend, tedy i dnes, vyhrazených šedesát minut od sedmi do osmi hodin. V sobotu pak může přijít také od jedné do dvou odpoledne a v neděli mezi desátou a jedenáctou hodinou. V Telči bude veřejné bruslení dnes hodinu od tři čtvrtě na čtyři a v neděli si budou muset zájemci přivstat – veřejné bruslení bude od půl osmé do půl deváté ráno.

Láká i bruslení na rybnících. Tam by měl být dle hasičů led silný alespoň deset až patnáct centimetrů, ale je obtížné říct, jestli již o víkendu bude jeho tloušťka dostatečná. „Zatím mrzne jen pár dní, takže to podle mě na bruslení ještě nebude,“ řekl k situaci na Vysočině předseda třebíčské pobočky Vodní záchranné služby ČČK Petr Němec. Dostatečná síla ledu se pozná ve chvíli, kdy je led celistvý a na hladině nejsou mokrá oka, napoví i situace u výpusti či stavidla – když je led i zde, je to dobré znamení. „Případně můžete vzít kámen velikostně jako hlava a zkusit ho hodit na rybník. Když nepropadne, měl by led unést i člověka,“ poradil Němec.