Do minulé soboty mělo osmnáct stran v kraji přihlášených do předčasných poslaneckých voleb možnost dělat ve svých kandidátkách změny. Na Vysočině toho využily čtyři politické strany. „Některé strany měnily pořadí kandidátů anebo je nahrazovaly jinými," přiblížila úpravy v kandidátkách Alena Kuchařová, vedoucí oddělení ostatních správních činností Krajského úřadu Kraje Vysočina, která má volební agendu na starosti.

Kandidát odstoupil

Druhý jmenovaný případ se týkal i Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ), kteří na poslední chvíli museli jednoho kandidáta vyškrtnout a na jeho místo dosadit náhradníka. „Minulý pátek odstoupil z důvodu vysoké pracovní vytíženosti František Švec, kterého nahradila Miluše Lodinová," zdůvodnil nutnou změnu na šestnáctém místě kandidátní listiny předseda SPOZ na Vysočině Bohumil Trávník.

Strana měla určené náhradníky, kteří měli podepsané prohlášení kandidáta, takže v důsledku nešlo o příliš velkou komplikaci. „V sobotu jsme museli dojet na krajský úřad a udělat změny," doplnil Trávník.

Alena Kuchařová potvrdila, že změny v kandidátkách na krajském úřadě přijímali minulou sobotu do půl páté odpoledne.

Na opravy je čas

Krajský úřad všechny podané kandidátky pečlivě prozkoumal. Dvě politické strany byly upozorněny na nedostatky, které musí odstranit. Čas mají do neděle. „Zásadní nedostatky byly zjištěny u dvou politických stran. Jedna z nich už nápravu zjednala, na nápravu té druhé ještě čekáme," poznamenala Kuchařová. Tím, kdo už nápravu sjednal, je strana Hlavu vzhůru – volební blok, kterou na Vysočině vede Vladislav Nechvátal. Deníku se s lídrem v pondělí nepodařilo spojit.

Druhou kandidující stranou, která nedodala všechny potřebné náležitosti, je Aktiv nezávislých občanů, za kterým stojí Karol Schneider. Informace o této straně jsou na jejich internetových stránkách zastaralé. Najít například kandidátku nebo bližší kontaktní údaje je prakticky nemožné. „Chyby objevujeme nejčastěji u stran, které nemají s volbami příliš zkušeností," vysvětlila Kuchařová. U tradičních stran, které opakovaně kandidují už několik let po sobě, proto krajský úřad řeší nedostatky jenom výjimečně.

Často se špatné údaje a chyby v kandidátních listinách opravují přímo na místě. Tedy například v den, kdy zmocněnec strany přijde na úřad kandidátku podat. „Někdy případné problémy řešíme opravdu přímo na místě. Většinou jde o to, že není správně vypočítaný věk kandidáta nebo je chyba v trvalém bydlišti," dodala pro úplnost Kuchařová.

Kandidáty totiž úřad ihned zkontroluje s pomocí registru obyvatel, kde se případné chyby ukážou. „Zmocněnec dané strany může ihned kandidátku opravit, má právo informace na místě změnit," uzavřela téma volebních kandidátek Kuchařová.

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční ve dnech 25. a 26. října 2013. V Kraji Vysočina se do nich přihlásilo osmnáct politických stran a hnutí. Kandidátky v kraji čítají dvacet členů.