„Prostředí skládky bylo naprosto extrémní. Všude kolem se rozkládal biologický odpad. Přesto jeden z našich psů dokázal označit místo, kde jsme po odkrytí menší vrstvy našli část těla," popsal Deníku osmačtyřicetiletý kynolog Jiří Dvořák.

Pes jednoduše čichl k otvoru a podle jeho reakce psovod odhadl, že něco našel. „Vůbec nechápu, jak to ti psi dělají, že se dokázali v takovém prostředí orientovat," řekl uznale Jiří Dvořák.

Společně se ženou Lenkou se kynologii věnuje už deset let. Mají pět psů, z nichž dva byli nasazeni do akce v Henčově. Za sebou mají osm ostrých akcí, kdy byli požádáni o spolupráci policií či zavoláni na občanskou výpomoc při pátrání po ztracených lidech. Před dvěma lety se jim podařilo vypátrat utopeného člověka.

„Většinou jen zmapujeme terén a vyloučíme lokality, kde by bylo pátrat zbytečné," říká Jiří Dvořák.

Na skládku byli přivoláni ve středu dopoledne. Krátce před nimi dorazil na místo i policejní psovod. Tomu se podařilo narazit na důležitý nález jako prvnímu. Asi patnáct minut nato byli úspěšní i kynologové z Polné. Bylo to asi po hodině a půl hledání.

„Policie po nás chtěla prověřit terén a přitom se nám podařilo najít další část těla. Jsem přesvědčen, že psi udělali na skládce důležitou práci, hlavně vtom, že pátrání urychlili," míní Jiří Dvořák. Na skládce byli ještě ve čtvrtek, ale další nález už neměli. Jiří Dvořák má informaci, že policejní psovod byl úspěšný ještě jednou.