Vyskytenští zastupitelé body, které se týkaly skládky, na svém pondělním jednání neprojednávali. Třebaže měly být původně na programu.

„Tyto body navrhuji odložit a projednat až po dodání odpovídajících podkladů ze strany provozovatele (firma A.S.A. – pozn. redakce),“ vysvětloval během podvečerního jednání starosta Vyskytné Vítězslav Vyvíjal.

Firma A.S.A. podle něj poslala některé dokumenty elektronickou poštou těsně před jednáním zastupitelstva. Jeho členové se tím pádem s vysoce odbornou záležitostí neměli šanci podrobně seznámit. I proto body týkající se skládky z pondělního jednání vyškrtli.

„Po vedení obce se požaduje, abychom zastupitelům dávali podklady předem, osm dní před jednáním,“ doplnil starosta Vyvíjal a odmítl zatím udělat jakékoli usnesení zastupitelstva týkající se hory odpadků v lokalitě mezi Vyskytnou a obcí Plandry.
V této věci byl souhlas všech jedenácti přítomných členů zastupitelstva.

Některé důležité podklady chyběly

Do diskuse se zapojili i přítomní občané. „Dokumentace od firmy A.S.A. nebyla zatím dodána kompletně. Podle mých informací chybí část, která je nejdůležitější,“ poznamenala například předsedkyně sdružení Zvony 2007 Darina Čermáková.

Podle ní je potřeba například věnovat mimořádnou pozornost metanu, který se uvolňuje ze stávající hory odpadků. Tato „hora“ má být odplyněna.

„Metan nezapáchá, ale v uzavřeném prostoru bouchá (takovým případem jsou například doly – pozn. redakce). Záležitost odplynění bych nechala prošetřit Českou inspekcí životního prostředí,“ navrhovala Darina Čermáková.

„Mě také chyběla některá vyjádření. Není potřeba hned běžet na inspekci,“ reagoval vyskytenský starosta Vítězslav Vyvíjal.
První etapa“ skládky, která je uzavřena po stránce navážení odpadků, je zatím zaizolována jen ve směru od silnice. Na to také upozornila Darina Čermáková.

„Po zaizolování skládky ze všech stran by se měl prověřit výskyt plynu,“ upozornila Čermáková.

Otázka filtrace

Navrhovanou izolaci skládky posuzovalo ekologické sdružení Arnika. Je tam navržen kokso–kompostový filtr, ten ale podle zástupkyně Arniky Jany Vitnerové metan nepojme.

„Řešení by mohlo být nalezeno lepší a bezpečnější,“ podotkla Jana Vitnerová. Plyny se budou ze zaizolované skládky uvolňovat ještě asi třicet let,“ upozornila vedoucí jihlavské pobočky sdružení Arnika.

Rozhovor s Radkou Klimošovou, zástupkyní společnosti A.S.A., která provozuje skládku u Vyskytné u Jihlavy, si můžete přečíst ve středečním vydání Jihlavského deníku.